В четвъртък президентът на Финландия Саули Ниинистьо и премиерът Санна Марин заедно декларираха подкрепа за членство, което ще прекрати досегашния военен неутралитет на страната. Официалната политическа позиция се очаква утре, но изглежда и Финландия, и съседна Швеция са решени да влязат в пакта възможно най-скоро.
Това се случва след като руската агресия в Украйна преобърна обществените и политически нагласи и в двете страни. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обеща бърз процес по присъединяване, който обаче преминава през одобрението на всяка от държавите-членки. Последва и първото предизвикателство - турският президент Реджеп Ердоган заяви, че не гледа позитивно на разширяването, тъй като Швеция е сред страните, които приютяват членове на Кюрдската работническа партия.
Официалната заявка и евентуалният процес по присъединяване на Хелзинки и Стокхолм в НАТО предстоят, но изглежда, че с войната в Украйна Владимир Путин вкара в пакта единствената си западна съседка, която се опитваше да поддържа добри отношения с него - такова е мнението на д-р Мика Аалтола, политолог и директор на Финландския институт за международни отношения.
"Аз винаги съм поддържал мнението, че имаше смисъл Финландия да се присъедини към западните институции и че трябва да влезе и в НАТО. Трудните въпроси винаги са били кога и как. Мнозинството финландци беше против членството в НАТО, но след като станаха свидетели на руското нападение и разрушенията в Украйна, мнението се промени. На финландците стана ясно, че Русия може да е заплаха за съседите си и тогава трудните въпроси станаха лесни. Според сегашните проучвания, 75 процента от населението на страната подкрепя членството."
Страната ви и лидерите й много пъти са играли ролята на посредници между Москва и Запада. Смятате ли, че Хелзинки може да има подобна роля и в рамките на НАТО?
"В Хелзинки са сключени договореностите от 1975 (които намаляват напрежението по време на Студената война), и техният дух е част от външната политика на Финландия. Основаният на правила европейски ред в сферата на сигурността винаги е бил подкрепян от страната и това ще продължи и в бъдеще, но сега сме изправени пред предизвикателство, което може да продължи години. Това не е времето на топлия дух на Хелзинки, защото ветровете, които духат от Русия са много по-студени. При сегашните обстоятелства посредничеството е невъзможно, прекалено много доверие беше загубено. Сегашната роля на Финландия е да се погрижи за своята отбрана, тази на северните страни и на цяла Европа, а не да строи мостовете, които бяха изгорени."
Колко ценна придобивка са Финландия и Швеция за НАТО?
"Финландия има много силни отбранителни способности и спартански дух във военно отношение. Не е имало време, в което да сме подценявали териториалната си отбрана. След края на Студената война не орязахме военния си бюджет. Той беше поддържан, а след началото на първата война в Украйна през 2014 беше и увеличен до сега препоръчваните от НАТО 2 процента от брутния вътрешен продукт. 1300-километровата граница с Русия е голяма отговорност що се отнася до колективната отбрана на Европа.
Швеция от своя страна има много силни военна авиация и флот. И двете страни допринасят за общата сигурност в региона, имат традиции да поддържат собствената си сигурност и реално прибавят възможности за НАТО, което според мен е и основен фактор приемането им да се случи по-бързо."
Споменахте огромната сухопътна граница между Русия и Финландия. Доколко милитаризирана е тя и има ли нужда от разполагане на общи натовски сили?
"Финландия е способна да се отбранява и сама. Разбира се, членство в НАТО има добавената стойност на съвместното стратегическо планиране, в което страната иска да участва. Финландия е липсващото парче в пъзела на сигурността на Северна Европа - между Мурманск и Финския залив - това е стратегическо местоположение в рамките на колективната сигурност и ползите от присъединяване в НАТО са взаимни.
Не очаквам нужда от разполагане на чужди военни във Финландия и големи промени в начина по който се защитаваме. По границата с Русия е спокойно. Руските гарнизони там сега са празни, защото повечето войници бяха изпратени в Украйна и много от тях бяха убити там. Руската страна разполага със стратегическо въоръжение, включително ядрено, което може да послужи за демонстрации на способности, но е малко вероятно да направят повече от това. Възможно е и разполагане на повече войници по границата, но руските възможности са по-ограничени, отколкото си мислехме преди войната."
Нека погледнем как Русия реагира на новините от Хелзинки - говорителят на Кремъл Дмитри Песков определи финландско членство в НАТО като заплаха, а външното министерство в Москва се ангажира с "реципрочни военно-технически и други" контрамерки. Какви руски действия са възможни срещу Финландия?
"Като цяло не очаквам големи действия. Може да има кибератаки и някои заплахи, но ние можем да се справим с тях, защото сме ги преживявали през годините. Основното предизвикателство пред Русия е да обясни на собственото си население как единствената съседна държава по западната им граница, опитвала се да поддържа добри отношения с тях, сега влиза в НАТО. Ще имат нужда от много дезинформация, голяма част от която ще е за вътрешна употреба, за да могат да се оправдаят пред собствените си граждани.
Както каза президентът ни, руското ръководство трябва да погледне в огледалото за причините, но със сигурност ще предпочете да обвини финландците, шведите и манипулиращите ги американци. Разбира се, случаят не е такъв - присъединяването е продукт на обяснима промяна на общественото мнение, причинена от войната. Кибератаки или други евентуални действия само ще затвърдят сегашното негативно отношение на финландците към Русия.
Руските обяснения и пропаганда не работят във Финландия и заради това може би ще се опитат да забавят процеса по ратификацията на членството чрез дезинформационни кампании в други страни от НАТО. Сигурен съм обаче, че приятелите ни в България например ще разберат важността на разширяването на пакта."
Някои анализатори вече гледат към формирането на силен скандинавски блок в рамките на НАТО. Каква според вас ще е ролята му в променения световен ред след руското нападение над Украйна и неговите геополитически борби, включително противопоставянето между Съединените щати и целия Запад и Китай?
"Това е една от темите, които се дискутират широко във Финландия. В момента САЩ инвестират много в европейската отбрана, конкретно в Украйна, но това е и демонстрация спрямо Китай, че съюзническата система работи. Азиатските съюзници Япония, Южна Корея и Тайван също налагат санкции на Русия. Смятам, че Китай се адаптира към ситуацията. Те симпатизират на Русия ограничено, тъй като руската военна кампания излезе толкова кървава. Путин е дотолкова токсичен, че дори китайците се въздържат от пълна подкрепа.
Но американците са притеснени от Китай и смятат, че успешно възпиране на Русия в Европа ще увеличи възпирането на китайското влияние в Азия и другаде. От финландска гледна точка основното предизвикателство е Русия, Китай е далеч и не е основният ни проблем. С присъединяването към НАТО обаче във Финландия го има и разбирането, че в бъдеще могат да се появят други глобални предизвикателства, и страната ни ще е част от лагера на защитниците на демокрацията."
Със сигурност можем да кажем, че ерата на неутралитет за Швеция и Финландия официално приключи?
"Да, тотално приключи. Приключи още преди десетилетия, когато се присъединихме към Европейския съюз и заявихме политическа принадлежност, сега с влизането в НАТО заявяваме и военна. Неутралиетът не е нещо, чрез което финландците се описват, защото той ни беше наложен от Съветския съюз и ние не гледаме на този период с носталгия. Възприемаме се като западна демокрация и скандинавска социална държава. В тази роля се виждаме и в НАТО, а не като строител на мостове или неутрална трета страна."
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..