Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Братоева и Ани Йовева са майсторки на колани и шевици

Снимка: Здравка Маслянкова

Изкуството, създадено с конец, игла и стан, е закодирано в ДНК-то на българските жени, които пазят и предават красотата на везбата и тъканта. Обединили са се в Националното сдружение „Седянка“. Две от тези майсторки са великотърновката Десислава Братоева и самоковлийката Ани Йовева. 

Казват за майсторките на приложни занаяти, че са богати не само на дарби, но и на мечти, защото откривателските им неспокойни души са все жадни за ново и ново от забравените занаяти на старите българки. Една от бунтарските души в националното сдружение „Седянка“ е великотърновката Десислава Братоева, преподавател по пиано в най-голямото училище в областта и наследница на Симеонка Стойчева, жената, която е една от основателките на задругата на майсторите на художествени занаяти в София. За баба си Десислава Братоева разказва:

Десислава Братоева  Снимка: Здравка Маслянкова

„Жена, която е издирвала, съхранила паметта на българските национални традиции в областта на битовата тъкан".

Тя заяви, че битовата тъкан и изкуството я зареждат със светлина, с искра, даже и вдъхновение.

"От малка съм научена като нейна следовница да работя, но тъй като моята професия изискваше повече работа около музикалния инструмент, това остана като топлина в душата ми, която няма да забравя“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Симеонка Стойчева предаваше занаята си почти до своето столетие. На 94-годишна възраст великотърновската майсторка създаде своя страница в социалните мрежи, за да учи жените, които искаха да усвояват тънкостите на тъканта. Внучката Десислава Братоева се е посветила на изработката на колани, за които разказва:

Характерно е начинът на изработка, защото всеки колан има свой начин, своя техника. Едни се работят от вълна, втори от коприна, трети колани могат да се изработят от пашкули. Други пана се правят с кожи. Начинът, по който се правят, е съвсем различен от начините, които по домашен бит сме учили. Много интересна техника е работата с гайтан, която баба ми често препоръчваше на нейните следовници. Да пипнат и усетят децата вълната, да могат да направят коланче от три вързанки, после пет, който може – от дванадесет. Тя имаше желание децата да се докоснат до истинския материал, а не пластмаса, материалът, който в момента се работи в училищата предимно“. 

Ани Йовева      Снимка: Здравка Маслянкова

Майсторлъка си на десетки жени е предала и самоковлийката Ани Йовева от сдружение „Седянка“, която е от Самоков, всепризната майсторка и изследовател на шевиците. Наскоро във Велико Търново Ани Йовева проведе майсторски клас по самоковска шевица:

„Особеностите на тази шевица е, че е много пъстра, много колоритна. В Самоковско е разполагана най-вече по ризите на млади моми на омъжени булки. Върху ръкавите е отделяно особено голямо внимание за начина на изработката на тази шевица, за големината ѝ. Там са разположени цели композиции, които могат да бъдат абсолютно самостоятелни, завършени произведения на изкуството“. 

Слънцето е основният мотив, който се бродира в центъра на композицията по ръкавите на ризите със самоковска шевица, разказва Ани Йовева:

"Има едни големи червени или оранжеви форми, около които се разполагат флорални елементи, животински фигури могат да се наблюдават, различни древни символики, свастики, цветя. Даже си имаме една композиция, която си е кръстена слънцето“.

Различни са и шевиците, които майсторките правят върху пазвата на самоковските ризи:

Има едни червени парчета плат, които са избродирани допълнително с разноцветни конци. Вертикална е композицията. Най-различни неща има избродирани, като се започне от цветя, има едни композиции, които ми напомнят на свещички или на светици с ореол. Това е, за да измолят благодат, плодородие от Бог“, обяснява Ани Йовева. 

И докато ги има майсторките като Ани Йовева и Десислава Братоева и десетките други жени от „Седянка“, красотата на изкуството, създадено с игла, конец и стан, ще го има и пребъде.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16