Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как малкият бизнес и пенсионерите от Сливен и Пловдив оценяват антикризисните обещания на кабинета

Снимка: Ани Петрова

Високите цени на горивата, електроенергията и логичното ударно поскъпване на всички стоки и услуги удариха българския бизнес и потребителите и отвориха вратите на недоволството.

Управляващите успяха временно да неутрализират заплахата от мащабен национален протест с обещания за подкрепа и компенсации, отправени към работодателските организации и бизнеса. 

Превозвачите обаче остават в протестна готовност и преди днешната им среща с премиера Кирил Петков.

Как малкият и средният бизнес и пенсионерите възприемат уверенията на управляващите за овладяване на кризата и какво показва картината на настроенията в Сливен и Пловдив? 

Транспортни фирми от Сливен и Ямбол в сряда сутринта ще дадат израз на недоволството си срещу политиката на правителството към бранша. Това ще се случи  на автомагистрала Тракия в района на паркинга на село Кабиле, обяви Николай Георгиев, един от организаторите на протеста в региона. 

"Автобуси и камиони, бусове, кой каквото има – изкарваме напред да покажем, че не сме доволни от това правителство и това управление."

"В България всички пътищата са тотална щета. Вдигат тол таксите за тези пътища, дето ги няма и в Третия свят", казва Георгиев.

Според превозвача има много положителни примери, които правителството може да копира, вместо да утежнява ситуацията в бранша с увеличаване на тол таксите например. 

"В Испания в момента почти всички магистрали махнаха пътните такси."

Таксиметрови шофьори в Сливен обявиха, че ще подкрепят колегите си от бранша на протеста им на 18-и. Цените на таксиметровите услуги вървят нагоре, но цените на горивата ги изпреварват драстично и дневните надници намаляват, споделят шофьори. 

"Вдигнали сме ги с 40 и няколко стотинки за километър, а горивото се вдигна с лев и кусур."

Пенсионери коментират намеренията за увеличение на пенсиите от 1 юли така:

"На общия фон на поскъпване на живота, какво са? От 370 лв. 20% са 60 лева. Какво правят 60 лева - за два дена да идеш на магазина и ги свършваш."

"Положението е отчайващо. Това правителство ни закопава."

Пловдивски пенсионери също смятат, че мизерията, в която живеят, ще става още по-голяма, а обещаните увеличения са закъснели.

"Лишаваме се от много работи. Не можем да си позволим да си купим плодове, зеленчуци."

"Много икономии. Животът е страшен. Не виждам нищо хубаво за в бъдеще. За мен не се справят."

Пловдивчани изразяват скептицизъм и относно обявените мерки за подпомагане за горивата:

"България винаги е стъпка назад спрямо всички европейски държави."

"Като стане 4 лева, 25 стотинки няма да се усетят. Какво са 50 литра на месец? Това е смешно."

"Тая промяна беше за по-добро. Какво стана? Те ни разбиха", коментира земеделец от Пловдив.

"Печалбата, която миналата година съм реализирал, тази година, за да заложа наново, отиде печалбата."

Като "временни мерки, които ще въведат още по-голям хаос" определя анонсираните антикризисни мерки пекарят Георги Лефтеров. Според него те са половинчати и "това не е помощ за бизнеса".

Кръстина Миткова, която имам малък сладкарски бизнес, одобрява мерките на управляващите, сред които компенсациите. Смята, че така се доближава до условията от периода преди кризата.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Цанев

Стефан Цанев, който започна своите 90 години: Станах морски човек!

От Балчик ви срещаме със забележителен човек, с когото да водиш разговор е като да вдишваш дълбоко планинския въздух или пък да се носиш свободно по повърхността на водата.  Това е Стефан Цанев, дни след като писателят, поет и драматург навърши своите 89 години.  Стиховете му са преведени на всички езици, постановките му са представяни на сцената на..

публикувано на 02.09.25 в 14:29
Мирослав Михайлов

Мирослав Михайлов: Международният туризъм може да бъде мост към различните култури

Мирослав Михайлов е млад предприемач . Работи в сферата на туризма и пише докторантура по регионално развитие в Университета за национално и световно стопанство в София.  Как започна да развиваш бизнес в Северна Гърция.  Каква е твоята връзка с южната ни съседка? "Калиспера, много благодаря за поканата и за това предизвикателство...

публикувано на 01.09.25 в 15:25
Д-р Румен Велев - директор на АГ

Столичната АГ болница "Шейново" се сдоби с нова апаратура

Повече бебета се родиха от началото на годината в столичната АГ болница „Шейново“, в сравнение с миналата година. Столичната община е отпуснала средства за нова апаратура на болницата. Купени са две операционни маси от висок клас, удобни за работа на лекарите и за пациентите, разказа директорът д-р Румен Велев. Изцяло променят начина на водене..

публикувано на 31.08.25 в 10:42

Спортен лагер учи деца на дисциплина и взаимопомощ

Десетки деца със специални потребности и техните родители ще спортуват, ще общуват и ще се забавляват в спортната база на Националната спортна академия в Несебър през следващите седем дни. Всички те ще участват в летен лагер, който се организира за четвърти път от столичните спортни клубове „БГ спорт за всички“ и „СОП Спорт Самбо за развитие“...

публикувано на 31.08.25 в 06:32

15-годишната Ива-Мария от Плевен преплува Дунав с най-добро време

Село Сомовит се намира в община Гулянци, област Плевен. То е единственото населено място, до което може да се стигне по вода, защото се намира на река Дунав. В празничния за селото 30 август, смелчаци отново преплуваха Дунав, състоя се и състезанието за най-малките риболовци.   15-годишната Ива-Мария, ученичка от Плевен и тази година..

публикувано на 31.08.25 в 06:14

Ваня Гергова: Гърците изминават огромни разстояния с табла на ръце, за да те обслужат, което българите не биха направили

Егейско море е все по-предпочитано място от българите не само за туризъм и лятна почивка, но и за развиване на бизнес. Крайморското селище Неа Перамос, разположено на 20 километра от град Кавала, е едно от онези спокойни и красиви места, което вече се превърна в предпочитано място отдих за много българи. Сънародничката ни Ваня Гергова е..

публикувано на 27.08.25 в 16:30
Константин Анастасов - художник

Предстои представянето на изложбата "Дневник от морето“ на художника Константин Анастасов

В Пазарджишката галерия "Георги Машев“ предстои представянето на изложбата на художника Константин Анастасов "Дневник от морето“ . Това е 17-тото издание на поредицата морски сюжети , които традиционно Константин Анастасов представя на своята публика. Тази година изложбата е със заглавие "Синьо“ . Според художника името не е избрано случайно, тъй..

публикувано на 27.08.25 в 16:17