Колективът на ЛевФем организира дискусия, озаглавена "Имат думата бежанците“, в Студентския дом, на площад "Народно събрание“ в София.
"Ние решихме не да съпоставим, а да съберем на едно място различни общности, така че да могат да се чуят, да могат да разкажат своите истории, да разпознаем общите проблеми, с които се сблъскват различните групи и да можем да предприемем тези първи стъпки на солидарност между различните общностни групи, между различните групи на бежанци, за да може да се консолидират към общи искания за подобрения". Това заяви в интервю за предаването 'Хоризонт до обед" Стойо Тетевенски от ЛевФем:
"По политически причини изведнъж бяха припознати като част от общото европейско семейство, което не съм сигурен, че досега им беше оказвано. Надявам се украинците да могат да продължават да се радват на приемане от страна на българите. Надявам се случаите с кирките да бъдат единични и да не насочват гнева на българите от различни проблеми към украинските бежанци, но сме длъжни да внимаваме, защото е много лесно гневът на хората да бъде обърнат към украинците, към различни малцинствени групи, когато нещата не вървят добре. Мигрантите и хората, търсещи закрила, от Близкия Изток и Африка, за съжаление, ежедневно се сблъскват с форми на расизъм, ежедневно се сблъскват с расистката политика на държавата и на Европейския съюз".
"За мен бежанското право се разделя преди украинската криза и след украинската криза", каза пред БНР украинката Анна Великова:
"Процедурата за предоставяне на временна закрила се задейства точно за украинците. Ти реално можеш да си получиш статута на границата, което много улеснява цялата процедура. Освен това нагласите на обществото са различни. Украинските бежанци културно са по-близки от другите бежанци, които в повечето случаи са мюсюлмани и културно са по-далеч от нас".
"За мен все още не е ясно каква е разликата между войната в Украйна и войната в Сирия или в останалите държави", коментира афганистантката Силсила Махбуб:
"Войната е война навсякъде. Хората бягат, за да намерят по-сигурен живот. Когато бягаш от война, имаш нужда от помощ, защото не знаеш къде се намираш. За съжаление, на нас, които сме наречени нелегални мигранти или бежанци, никой не ни пита от какво имаме нужда, никой не ни дава жилища, никой не ни помага, дори ако ни настаняват в Държавната агенция за бежанци, няма никаква грижа".
Цялото интервю със Силсила Махбуб, Анна Великова и Стойо Тетевенски можете да чуете от звуковия файл.
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..