"Не е справедливо моята кола, която разбива пътя 5 пъти по-малко от един камион, да плаща 2 пъти повече. От моята винетка се генерират 2/3 от парите, с които би трябвало да се ремонтират пътищата в страната, а от данъците и таксите на протестиращите превозвачи се генерира 1/3".
Това каза пред БНР политологът Деян Кюранов от Центъра за либерални стратегии.
В предаването "12+3" политологът коментира войната на Русия в Украйна и определи като "провинциализъм на медиите" отразяването на темата в общия поток от новини:
"В ситуация, в която всички можем да си загубим живота заради ненадейна ядрена война, започната от Русия, или България да загуби независимостта си заради ненадейна специална операция по българското Черноморие, целяща завземането на София, ние сме се вторачили в разни доста несправедливи справедливости. Ето това е провинциализъм. В наше село, понеже се е окучила кучката на попа, това е събитие, а това, че в съседното село е станало взрив, който може да доведе отровен облак и до наше село, това не ни интересува, защото не е в нашето село. Това е провинциализъм и липса на политическа преценка, тя е масова".
Според него важните неща се отразяват в съотношение 1:10, като 10 са неважните.
"Очаквам медиите да отразяват протестите в съответната пропорция на тяхната важност за нашия живот, а те са маловажни за живота ни. Тук става дума как държавата да преразпредели едни пари и каква част от тях да отидат към превозвачите. Това е свръх частен проблем, не е жизненоважен. Това, че някои го представят като такъв, е наивно", коментира Деян Кюранов.
Управляващата коалиция ще бъде съборена, ако ни нападнат руснаците, заяви политологът и обясни:
"В момента Русия губи конвенционалната война в Украйна. Нормално е да потърсят победа някъде другаде. Къде? Защо да не се насочат към най-слабото звено в НАТО - България. И да видят дали, след като България е с толкова половинчата позиция и толкова показва, че не вярва на НАТО, дали пък, ако ни нападнат, това НАТО ще вземе да жертва войниците си за българските интереси, след като България обяснява, че няма никакво намерение да следва общия път и общия интерес на НАТО. ... Ако ни нападнат, тогава ще трябва да търсим спасение в някаква военновременна диктатура. С тази половинчатост, която България проявява напоследък, правителството може и да не падне, но непрекъснато ще се клати".
Интервюто на Снежана Иванова с Деян Кюранов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
На митинг снощи в Баня Лука лидерът на босненските сърби Милорад Додик призова за диалог и отхвърли възможността за война. Днес се очаква съдът в Босна да произнесе присъда срещу него за незачитане на решенията на върховния представител на международната общност в Босна, предаде агенция ХИНА. Босненската прокуратура повдигна обвинение срещу..
Възрастен, самотноживеещ мъж от свищовското село Царевец, е загинал при пожар в дома си. Това е първият трагичен случай за Великотърновска област за годината. Загиналият е 80-годишен, който сам е живеел в имота и се е топлил на печка на твърдо гориво и с електрически уред. За инцидента сигналът е подаден от кмета на село Царевец Марин..
Продължава протестът срещу еврото, организиран от "Възраждане". Част от протестиращите пред парламента блокираха движението на бул. "Цар Освободител", като застанаха на една от пешеходните пътеки. С плакати с надписи: "Левът е символ на независимост", "За запазване на българския лев", "Не искаме евро", "Народен съд за Конституционния съд", "Глас..
Сондажната платформа "Трансоушън Барънтс" (Transocean Barents) е готова да отплава от румънското пристанище Констанца, за да започне сондажите в едно от най-големите газови находища в Европа – "Нептун Дийп", което ще удвои добива на газ в Румъния и има потенциал да превърне страната в нетен износител на газ, съобщават румънски медии и агенция..
Фирми да спасяват бюджета с безконтролни дарения – какво се има предвид в преходните и заключителните разпоредби на проекта за Бюджет за 2025 г.? "Очевиден е стремежът на Министерството на финансите да търси приходи от всички възможни източници . Ситуацията с публичните финанси е неособено добра. По-важната цел е публичните финанси да бъдат..
Община Кюстендил ще започне монтирането на около 1 километър предпазна мрежа от двете страни на пътя към с. Ябълково, където в края на м.г. стана ПТП с безстопанствени коне и загина 18-годишно момиче, а други две бяха ранени, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Вече близо километър мрежа е поставена в участъка, финансиран от АПИ, който е около..
Има реален риск да окажат негативен ефект върху доброволческите каузи. Така Лазар Радков, "Капачки за бъдеще", коментира пред БНР трите законопроекта за насърчаване на доброволчеството , в които се предвиждат ф инансови облекчения и допълнителен отпуск за доброволците у нас. Законопроектът за насърчаване на доброволчеството отпадна от..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...