Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Татяна Ваксберг: 14 държави са завели дела за инциденти във войната в Украйна

Татяна Ваксберг
Снимка: Ани Петрова

"За последните 25-30 години очакванията към международното правосъдие са се развили толкова, че търсенето на справедливост е възможно да се извършва още по време на самия конфликт".

Това каза пред БНР Татяна Ваксберг, журналист от Свободна Европа.

И подчерта, че такива престъпления могат да се разглеждат или от националните, или от международните съдилища.

"Вече има 14 държави в Европа, които са завели дела, но не се знае за какви точно инциденти по време на войната в Украйна. Самата Украйна е образувала проверки и започва дела... Българското законодателство предвижда разглеждане на такива дела, но не е предвидена процедурата, по която това да се случва. Много държави са в положението на България, ние не сме уникални в това отношение".

В предаването "Хоризонт за вас" журналистът подчерта, че възможностите на международната общност са много, за разлика от ситуацията отпреди 30 години.

"Тогава нямаше нито постоянно действащ съдебен орган, нито извънредно правосъдие, а страните в конфликта нямаха желание или интерес да разследват престъпленията по собствените си законодателства. Тогава беше замислен извънредният трибунал за бивша Югославия. Той заработи паралелно с този за престъпленията в Руанда. Никой не вярваше в техния успех. Тези трибунали бяха създадени с нисък бюджет, с ниско доверие в тях, със слаби правомощия. Но те не само заработиха, а и изправиха пред съда големите извършители на най-тежките престъпления, които правото може да опише. Докато делата се гледаха в продължение на години, те разбиха множество правни норми, които до този момент съществуваха само на хартия… В момента има Международен наказателен съд, а две европейски институции имат готовност да създадат извънреден трибунал за тези престъпления".

Журналистът поясни, че международното правосъдие досега не е успяло да разреши проблема как физически да изправи предполагаемите виновници за престъпленията пред съда.

"Международните съдилища нямат собствени полицейски органи и разчитат на доброто отношение на съответните държави да им съдействат. Слободан Милошевич стигна до Хага, когато вече не беше на власт... Множеството съдебни дела ще бъдат в такова количество, че може да объркат хората кое къде се гледа. Темата ще бъде валидна в близките 10 години".

Интервюто с Татяна Ваксберг можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има риск България да загуби най-малко 2 млрд. лв. европейско финансиране по ПВУ

Има риск България да загуби най-малко 2 милиарда лева европейско финансиране заради това, че снощи Народното събрание не прие промените в Плана за възстановяване и устойчивост, новата глава към него, както и актуализираната пътната карта за климатична неутралност. Това предупреди служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова на..

публикувано на 27.09.24 в 15:08
Атанас Илков

Двама са задържани при спецоперация срещу купуването на гласове

Полицейска операция срещу купуването на гласове ще тече през цялата предизборна кампания

публикувано на 27.09.24 в 14:25

Руските сили твърдят, че са завладели село Мариновка в Донецка област

Руските сили са завладели още едно населено място в украинската Донецка област. Отбранителното министерство в Москва съобщи, че това е село Мариновка, пише Ройтерс.  Твърденията на двете воюващи страни за подобни развития на фронтовите линии рядко се потвърждават бързо от независими международни източници, но през последните седмици руските..

публикувано на 27.09.24 в 14:10

Жители на свищовски села на протест във Велико Търново заради безводието

Десетки жители на свищовските села Хаджидимитрово, Козловец и Горна Студена и на горнооряховското село Драганово се събраха на протест пред водоснабдителното дружество във Велико Търново. Някои от селата са в безсрочно бедствено положение заради безводието. Протестиращите обвиняват водния оператор в бездействие за решаване на проблема им.  От..

публикувано на 27.09.24 в 14:07

Има осъден за купуване на гласове за миналите местни избори в Монтанско

Има осъден за купуване на гласове по време на миналите местни избори в област Монтана. За извънредния вот за парламент на 9 юни пък в Районна прокуратура са заведени 30 преписки. Няма осъдени. От полицията обявиха денонощен телефон за сигнали за предстоящите избори. По време на изборите за депутати за 50-ото Народно събрание в Районна..

публикувано на 27.09.24 в 13:56
Габриела Руменова, създател на платформата

Габриела Руменова: С превенция може да се спре превръщането на едно явление в проблем

С превенция може да се предотврати разрастването на едно явление, законовите норми и рестрикции са борба с вече съществуващ проблем . Това каза пред БНР Габриела Руменова, създател на платформата "Ние, потребителите", която коментира в предаването "Хоризонт за вас"  приетите от парламента промени в Закона за здравето, с които се забранява..

публикувано на 27.09.24 в 13:54
В подножието на Асара

Маркиране на туристическите маршрути в област Кърджали

За първи път от 30 години в област Кърджали започна маркиране на туристическите маршрути. Повечето от тях до момента изобщо на са били обозначени. Инициативата е на Туристическия информационен център и на местни доброволци. "Маркировките са направени с видима точка - когато човек застане на едната маркировка, вижда другата. Имаме и GPS..

публикувано на 27.09.24 в 13:50