Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодора Панайотова събра в диск 26 родопски песни

Книга и диск с 26 родопски песни
Снимка: личен архив

"Народни песни от Средните Родопи“ е книга и диск с 26 родопски песни, създадени с помощта на Национален Фонд "Култура". Песните са записани от Теодора Панайотова през 1979 година.

"Записът е направен през 1979 година на 15 ноември вкъщи в Чепеларе. Eдна зимна вечер беше се събрал целия род на баща ми - лелите, сестрите на баба ми, които са родени в началото XX век", каза за БНР Теодора Панайотова.

Тя допълни, че при направения запис песните се изпълняват на три гласа.

"Ценното на този запис е, че те не са професионални певици. Те пеят брилянтно, пеят страшно хубаво, пеят на три гласа, но не са народни певици и песните не са обработени. Това е автентичен фолклор. Те пеят песните, които са чували от майка си, баба си, прабаба си", допълни в предаването "Графити по въздуха" Теодора Панайотова.

Теодора Панайотова   Снимка: личен архив


По думите ѝ в диска има много хороводни песни.

"Има много ведри песни, оптимистични, има и тъжни. Не знам защо, но женитбените песни са много тъжни".

Певиците сестри Маринови – Слава, Мария, Галина, снимката е направена през 1989 г. на Рожен   Снимка: личен архив


В една от най-известните родопски песни - химнът на Родопите „Бела съм, бела, юначе“ - планината е целият свят, а моминската красота го е огряла и то не за един кратък миг, а „от изник слонце до заник“ (от изгрев до залез). Единствено не е огряла Карлък (връх в Средните Родопи), защото е бил „в могла отонал“ (в мъгла забулен). Хубостта на момата огрява не една поляна, селце, планина, а света.

В любовните песни също се открива същото светоусещане като това към планината. Любовта е над всичко, над морала и приличието, над нормите и забраните. Влюбеният, красивият човек има право на всичко. Красивата мома има право да люби двама ергени („Велико, дощеро“), да изневери на законния си съпруг („Три етърви“) и всичко ѝ се прощава. Само монахиня не може да стане, защото ще „подпали“ манастира с красотата си („Гергино, моме хубава“).

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41