"Тревожността става все по-голям проблем за съвременното общество. Тя абсорбира няколко основни въпроса, които стоят пред всеки един от нас. Първа е темата за идентичността - всеки си задава въпроса "Кой съм аз". Втора е темата за депресията – в тревожността има много несигурност и тъга. Темата за контрола – добре е, че искаме да контролираме нашето ежедневие, но трябва да се научим понякога да пускаме този контрол. Ние не можем да контролираме нашето бъдеще. Трябва да се научим да се радваме на случайността".
Това сподели пред БНР д-р Огнян Димов, автор на "Тревожността - причини, смисъл, разрешаване".
В книгата той тръгва от детството, минава през младостта и стига до зрялата възраст:
"В тревожността се разиграва конфликт – страхът от изоставяне. Всичко зависи от това как се е стекъл животът на човека, как той е отиграл първичното разделяне с майката, със семейството; доколко може да разчита на автономността си и на чувството си за отговорност; как в пубертета е извършил интимната среща с другия - доколко съм отдаден в любовта, доколко мога да се справям със страховете си, че обичайки другия, аз съм зависим от него. И се стига до несигурността, когато вече станеш родител".
В предаването "Хоризонт за вас" психологът посочи, че в натрупванията от миналото се крие отговорът на въпроса – откъде е тръгнал даден проблем:
"Подсъзнанието е фуга, в него няма време. Там всичките ни страхове и тревожност се свързват и травматичните периоди, през които преминаваме, звучат в синхрон. Когато се научим да разпознаваме кое състояние и кой страх от какво идват, се научаваме да живеем по-лесно. Тревожността съществува, но трябва да внимаваме откъде започва нездравият ѝ момент – това е въпрос на себепознаване. Защото тревожността може да бъде креативно състояние".
Темата за тревожността придобива особена актуалност днес, във време на съмнения, на лични драми от загуба на близки хора и липса на ясен отговор на всяко ниво за причините за случващото се в света. Тревожността, отключена в настоящето, без значение от поводите, се свързва с причините за тревожни състояния при всеки от нас, които идват от вече преживяното, но не достатъчно осмислено и осъзнато наше детство. Отключените тревожни състояния абсорбират всички видими и невидими травматични преживявания, през които човек е минал и носи будни в душата си. Същевременно тревожността се свързва с опита на съвременния човек да изгради своя ценностна система като възможност за самосъхранение, способност да постига професионално удовлетворение и самосъзнание за реално самочувствие.
Д-р Огнян Димов завършва с отличие СУ "Св. Климент Охридски", след което през 1999 г. защитава докторска степен по философия и психология. В началото на века се отправя към Франция, за да учи и практикува професията, която счита за свое призвание – психоанализата. До 2010 г. прави втори докторат по психология, философия и теология в един от най-големите изследователски центрове по хуманитаристика в света, след което завършва и специална докторска степен по психоанализа в Париж. Работил е в една от централните парижки клиники като клиничен психолог и психоаналитик. Член е на Европейската асоциация по психоанализа. От 12 години прилага своите богати познания в България, а през 2020 г. излезе и първата му книга: "Агресията в семейството - Пътища за преодоляване“.
Интервюто с д-р Огнян Димов можете да чуете в звуковия файл.
ТЕЦ "Бобов дол" спря работа за две денонощия - от петък вечерта, а от тази сутрин работи, каза за БНР изпълнителният директор на дружеството инж. Чавдар Стойнев. Пътуващи по направлението Кюстендил-Дупница сигнализираха за запрашеност в района на централата. Няма такъв проблем, коментира по този повод инж. Стойнев. Съдът потвърди поредна глоба..
Пловдивският общински съветник Николай Гюров напусна "Продължаваме промяната", но остава в местния парламент като независим съветник. Това съобщи самият той. Гюров посочи, че решението е взето след дълго обмисляне, а мотивът му е, че не може да бъде част от нещо, в което вече не вярва. Освен това по думите му партията се превръща точно в това,..
В Гърция се разраства скандалът с източване на европейски субсидии. Вече започна и разследване за пране на пари на висши държавни служители. Гръцката служба за борба с прането на пари започва от днес разширено разследване за скандала с източване на средства от европейски субсидии. Искат оставката на гръцкото правителство след разкритата..
Руският министър на транспорта Роман Старовойт е уволнен с указ на президента Владимир Путин, съобщават медиите в Москва. "Да бъде освободен Роман Владимирович Старовойт от поста министър на транспорта на Руската федерация", се казва в документа, подписан от държавния глава. Мотиви не се посочват, а указът влиза в сила от днес. Старовойт..
Премиерът на Словения Роберт Голоб понесе неочакван удар в парламента, след като двете по-малки партии от управляващата коалиция обединиха сили с консервативната опозиция и подкрепиха предложението за консултативен референдум по въпроса за увеличаване на разходите за отбрана, съобщава информационният сайт "Словения таймс". Предложението за..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Нийлс Фулсанг определя очакваното утре решение на Европарламента и Съвета на ЕС България да се присъедини към еврозоната от 1 януари като знак, че тя е осъществила цялостен напредък и има силна икономика. Дания пое ротационното председателство на ЕС миналата седмица. В интервю за..
Ако НС приеме Законопроекта за агрохранителната верига, това ще направи България една икономически несигурна среда. Такова притеснение изрази пред БНР Яна Стратиева, изпълнителен директор на сдружение "Храни и напитки". До края на общественото му обсъждане остава точно една седмица. Министерството на земеделието разчита, че чрез този..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..