Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Улица на буквите“ организираха във Велико Търново

На Самоводската чаршия можете да откриете интерсни книги и сувенири

„Улица на буквите“ във Велико Търново
Снимка: Здравка Маслянкова

Чаршията на занаятчиите във Велико Търново се превърна в улица на буквите. Инициативата е на сдружение „Самоводска чаршия“ и се провежда за първи път. Пред работилниците и дюкяните на майсторите са поставени големи букви, от които посетителите трябва да разгадаят какво е посланието и ще получат подарък. На площада до къщата-музей на Емилиян Станев на чаршията своите последни заглавия представят няколко български издателства.
„Улица на буквите“ във Велико Търново     Снимка: Здравка Маслянкова
Глъчката от туристи и посетители на Самоводската чаршия във Велико Търново се завърна след пандемията, но улицата на занаятите в старопрестолния ни град е с необичаен дух, защото се превърна в улица на буквите, като пред всеки от дюкяните и занаятчийските работилници са поставени огромни букви. Инициативата е на местните майстори, за да се отдаде почит на братята Кирил и Методий, разказва Красимир Сивов, председател на сдружение „Самоводска чаршия“:

„Кой празник идва - 24 май, единственият и най-хубав празник за България, това е нашата националност, нашата писменост и това мероприятие трябва да се проведе сега и на това място. Майсторите ще се включат в „Улица на буквите“. Тези букви не са случайни по улицата, те образуват едно словосъчетание. Всеки, който отгатне това словосъчетание, и сподели нашата публикация във Фейсбук, ще получи персонален подарък от всеки един майстор на чаршията“.
Самоводската чаршия във Велико Търново    Снимка: Здравка Маслянкова

Времената бяха трудни, но духът на буквите носи радостта, върна ни усмивките - и на нас, и на хората, споделят майсторите от Самоводската чаршия:

„Звездан Ранев, майстор съм на художествена изработка на накити. Опитваме се да популяризираме чаршията и това е едно от мероприятията, които измислихме за 24 май - „Улица на буквите“. Много е трудно за занаятчиите в последно време, няма наследственост, особено на по-архаичните занаяти“.

„Майстор Петър съм, дърворезбар, скулптор. По-празнично е, да се разведрим, да видим книгите, авторите, приятна обстановка, хубави шатри с хубава литература, весели хора, ей това създава настроението“.   

По време на инициативата „Улица на буквите“ са организирани няколко работилници по калиграфия, типография и книговезане за посетителите, разказва Боряна Мочева:

„Наистина ще им е много интересно, защото работим заедно с колеги от Великотърновския университет, Факултета по изобразително изкуство, които също ще покажат как се рисуват буквите, по какъв начин се отпечатват на принципа на типографията, след това от кожарското ателие ще покажем книговезането, с кожна подвързия как се събират отделните части на едно книжно тяло“.   

Самоводската чаршия във Велико Търново     Снимка: Здравка Маслянкова
Трябва да подкрепим българската идентичност, споделя д-р Николай Хрисимов от Великотърновския университет "Свети Кирил и Методий":
 
„Кирило-Методиевото А,Б е славянското. Нашето А,Б е създадено от цар Симеон. Това, което в момента чете целият славянски източноправославен свят, е българското А,Б. Пазим го, обичаме го, опитват се и да ни го присвоят, но виждаме, че има полза и на българска почва нещата да са такива, каквито трябва да бъдат. Трябва силна подкрепа на държавно ниво. Не силна, огромна подкрепа - всякакви проекти от всякакви министерства за това да се издават български книги, независими какви, да се подкрепя българската идентичност“.

На улицата на буквите на Самоводската чаршия е отворен и книжен базар, представят се няколко български издателства. Хората четат, споделят книжарката Стефка Чернева и проф. Красимира Мутафова, управител на университетско издателство:

„Определено четем. Търновци харесват българските автори, което е много хубаво, най-вероятно, защото имат възможност да се срещнат и лично с тях. Освен това търновци харесват доста и историческата тематика“, коментира Чернева.

„Младите хора си запазват интереса към книгите като такива, въпреки епохата на дигитализацията. Една голяма част от нашите периодични издания са дигитализирани, но въпреки това читателите предпочитат книгата, книжния вариант и това много ни радва“, посочи проф. Мутафова.

Има ли интерес към книгата на хартия и има ли бъдеще тя:

„Искрено се надявам, че ще има бъдеще, защото няма нищо по-хубаво да вземеш една хартиена книга, да я отвориш, да се усамотиш някъде и на спокойствие да я прочетеш“.

„Минаха много години и от една страна стана възможно много книги да се появят, а от друга страна трябва човек да съумее да намери това, което иска, а то става трудно в такъв океан от книги“.

Едно съприкосновение с нещо, което няма как да преживееш посредством медии или компютър. Аз съм почитател на хартиената книга“.
Самоводската чаршия във Велико Търново  Снимка: Здравка Маслянкова

Защо според децата буквите са важни:
 
Защото от тях научаваме много, много думички и учим, четем приказки“.

„Без буквите не можем да живеем, защото няма как да четем и да пишем“.

„Без тях не ставаме грамотни и не можем да пишем“.

„Четем книжки, даже в училище дойде една писателка“.

„Книжките ни носят знание и радост“.

„Правят ни много умни“.

„Носят мъдрост и можем да благодарим единствено на двамата братя Кирил и Методий, защото те са написали нашата азбука“. 
Самоводската чаршия във Велико Търново ще е улица на буквите до 24 май, включително.

Самоводската чаршия във Велико Търново

Репортажа можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26