Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Идеологическият глас, който основно търси мотива без доказателствата, надделява"

Младен Петков: Теорията за "българската следа" в атентата срещу папата е била опровергавана зад кулисите

"Българската страна не много убедително е успявала да покаже, че няма намеса"

Младен Петков
Снимка: Ирина Недева

Преди 20 години на днешната дата започва посещението на папа Йоан-Павел Втори в България. Визитата продължава няколко дни. По време на това посещение той отхвърля т.нар. "българска следа" в атентата срещу него през 1981 г.

Как е било отразявано това събитие в САЩ?

"В САЩ от 60-те, 70-те години - това е моментът, в който журналистите там започват да гледат много критично към властта. Това е времето на "Уотъргейт", войната във Виетнам. И едно такова събитие като атентата срещу папата и въвличането на България от група идеолози в САЩ е възможност американските журналисти да покажат, че наистина критично поглеждат към тези, които имат власт и гледат фактите. Това обаче конкретно по тази тема не се случва", поясни в предаването "Хоризонт до обед" кореспондентът на БНР в САЩ Младен Петков, който има свое проучване по темата.

Журналистът посочи, че е имало опровергаване на теорията за българската следа, но зад кулисите.

"ЦРУ са говорели – няма доказателства. Те са говорели с други западни разузнавателни служби – няма как България да е намесена. Това става обаче зад кулисите."

Снимка: БГНЕС, архив

"За съжаление, идеологическият глас, който основно търси мотива без доказателствата, надделява. (..) Службите са казвали – няма доказателства. Имало е определени кръгове в САЩ, и то неоконсервативни кръгове, които са смятали, че има мотив."

Американски репортер, отразявал процеса в Рим, споделил пред Петков, че фактите не са сочели към българска намеса.

"Фактите показваха, че няма такива доказателства. Той е идвал в България да отразява и едно от нещата, с които се е спречкал, е, че българската страна не много убедително е успявала да покаже, че няма намеса."

Шефът на ЦРУ към момента на атентата Уилям Кейси е бил запознат с творчеството на Клеър Стърлинг и повлиян от него, отбеляза Младен Петков.

"Не отгоре, от властта, а журналист. На коктейл в американското посолство в Италия тя е досаждала на представител на ЦРУ и е казвала – защо не работите по моите доказателства. И те наистина са се опитвали да намерят някакви доказателства, но е нямало доказателства. Медиите въпреки това ограничават избора на гости до тези неоконсервативни лица като Клеър Стърлинг."

Моментът на стрелбата срещу папата  Снимка: БГНЕС, архив

Един от критичните гласове в САЩ е бил журналистът Майкъл Добс, разказа Петков.

"Той ми каза - ако търсиш някакъв мотив, винаги можеш да го намериш, но какви са фактите?"

"Имало е вакуум от официално мнение. Това се случва и сега. Замислете се – имате голяма тема като пандемията, войната в Украйна. Липсват официални изказвания по темата, какво става. Появяват се неща, които са идеологически украсени", коментира журналистът.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47