Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Идеологическият глас, който основно търси мотива без доказателствата, надделява"

Младен Петков: Теорията за "българската следа" в атентата срещу папата е била опровергавана зад кулисите

"Българската страна не много убедително е успявала да покаже, че няма намеса"

Младен Петков
Снимка: Ирина Недева

Преди 20 години на днешната дата започва посещението на папа Йоан-Павел Втори в България. Визитата продължава няколко дни. По време на това посещение той отхвърля т.нар. "българска следа" в атентата срещу него през 1981 г.

Как е било отразявано това събитие в САЩ?

"В САЩ от 60-те, 70-те години - това е моментът, в който журналистите там започват да гледат много критично към властта. Това е времето на "Уотъргейт", войната във Виетнам. И едно такова събитие като атентата срещу папата и въвличането на България от група идеолози в САЩ е възможност американските журналисти да покажат, че наистина критично поглеждат към тези, които имат власт и гледат фактите. Това обаче конкретно по тази тема не се случва", поясни в предаването "Хоризонт до обед" кореспондентът на БНР в САЩ Младен Петков, който има свое проучване по темата.

Журналистът посочи, че е имало опровергаване на теорията за българската следа, но зад кулисите.

"ЦРУ са говорели – няма доказателства. Те са говорели с други западни разузнавателни служби – няма как България да е намесена. Това става обаче зад кулисите."

Снимка: БГНЕС, архив

"За съжаление, идеологическият глас, който основно търси мотива без доказателствата, надделява. (..) Службите са казвали – няма доказателства. Имало е определени кръгове в САЩ, и то неоконсервативни кръгове, които са смятали, че има мотив."

Американски репортер, отразявал процеса в Рим, споделил пред Петков, че фактите не са сочели към българска намеса.

"Фактите показваха, че няма такива доказателства. Той е идвал в България да отразява и едно от нещата, с които се е спречкал, е, че българската страна не много убедително е успявала да покаже, че няма намеса."

Шефът на ЦРУ към момента на атентата Уилям Кейси е бил запознат с творчеството на Клеър Стърлинг и повлиян от него, отбеляза Младен Петков.

"Не отгоре, от властта, а журналист. На коктейл в американското посолство в Италия тя е досаждала на представител на ЦРУ и е казвала – защо не работите по моите доказателства. И те наистина са се опитвали да намерят някакви доказателства, но е нямало доказателства. Медиите въпреки това ограничават избора на гости до тези неоконсервативни лица като Клеър Стърлинг."

Моментът на стрелбата срещу папата  Снимка: БГНЕС, архив

Един от критичните гласове в САЩ е бил журналистът Майкъл Добс, разказа Петков.

"Той ми каза - ако търсиш някакъв мотив, винаги можеш да го намериш, но какви са фактите?"

"Имало е вакуум от официално мнение. Това се случва и сега. Замислете се – имате голяма тема като пандемията, войната в Украйна. Липсват официални изказвания по темата, какво става. Появяват се неща, които са идеологически украсени", коментира журналистът.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09