Читалищата като средище на духовността и културата не са отживелица. Доказателството е най-младото читалище във Велико Търново. Нарекли го "Светлина 21“. Създали го майки по време на пандемията миналата година.
"Решихме, че трябва да направим нещо, за да накараме децата да бъдат социално активни", разказва Вехбие Балиева, председател на читалищното настоятелство:
"Първоначално за медийната грамотност ставаше въпрос, в последствие разширихме и се стигна до създаването на читалището, за да има и танци, за да има и песни, за да има и други активности, да дадем поле на децата за изява, да накараме младите хора всъщност да вярват в читалищната дейност, в корените си, че това не е някаква отживелица“.
И децата повярвали и се отдали на читалищната дейност:
"За да дадем нови идеи и да представим хората от нашата възраст, да представим любовта си към книгите, към словото и към образованието, и като цяло към всички дейности, които едно читалище представя“, каза Елинка Аврамова.
Читалище "Светлина 21“ във Велико Търново вече регистрира и своя библиотека, в която от дарители са събрани над три хиляди издания.
Председателят на Великотърновския общински съвет Венцислав Спирдонов поде инициатива "Ела в читалищната библиотека“ за насърчаване интереса към книгите, четенето и увеличаване на книжното богатство чрез поощряване на дарителство за читалищните библиотеки:
"Инициативата е продължение на "Ела в библиотеката“, която беше насочена към учениците и децата. Идеята ми беше да се развият читалищните библиотеки. Иска ми се те да бъдат много по-посещаеми, много по-развити, защото книгата е богатство“, посочи Спирдонов.
Венцислав Спирдонов отличи днес най-големите дарители на книги за читалищата в община Велико Търново. 70 книги на български и английски език е дарила на читалищната библиотека в село Ветринци за последната година Стиляна Дулкова:
"Искам повече хора да могат да се възползват от това да прочетат тези книги, защото аз си купувам много книги и чета много, а след като една книга съм я прочела, не смятам за нужно тя да стои на моята библиотека и аз само да я гледам. Смятам, че тази книга може да бъде полезна на още много хора“.
Най-големият частен дарител на книги за годината във Велико Търново е Таня Рашкова, която е дарила 400 издания:
"Тези книги са много скъпи за мен, тъй като са ми спомен от един много мил и скъп човек – актьора Милен Колев, това е от неговия личен архив и затова реших да ги споделя с обществото в нашия град, за да могат всички да се докоснат до нещо негово, нещо, което остава от него. Дарих ги на читалище "Надежда“, тъй като това е читалището, където е неговата първа изява, пристигайки във Велико Търново“.
Най-малкият дарител на книги за читалищните библиотеки във Велико Търново е 4-годишинят Денис Начев от село Арбанаси. Неговите родители са му купили 60 книжки за годината и след като са му ги прочели, са ги дарили.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..