Читалищата като средище на духовността и културата не са отживелица. Доказателството е най-младото читалище във Велико Търново. Нарекли го "Светлина 21“. Създали го майки по време на пандемията миналата година.
"Решихме, че трябва да направим нещо, за да накараме децата да бъдат социално активни", разказва Вехбие Балиева, председател на читалищното настоятелство:
"Първоначално за медийната грамотност ставаше въпрос, в последствие разширихме и се стигна до създаването на читалището, за да има и танци, за да има и песни, за да има и други активности, да дадем поле на децата за изява, да накараме младите хора всъщност да вярват в читалищната дейност, в корените си, че това не е някаква отживелица“.
И децата повярвали и се отдали на читалищната дейност:
"За да дадем нови идеи и да представим хората от нашата възраст, да представим любовта си към книгите, към словото и към образованието, и като цяло към всички дейности, които едно читалище представя“, каза Елинка Аврамова.
Читалище "Светлина 21“ във Велико Търново вече регистрира и своя библиотека, в която от дарители са събрани над три хиляди издания.
Председателят на Великотърновския общински съвет Венцислав Спирдонов поде инициатива "Ела в читалищната библиотека“ за насърчаване интереса към книгите, четенето и увеличаване на книжното богатство чрез поощряване на дарителство за читалищните библиотеки:
"Инициативата е продължение на "Ела в библиотеката“, която беше насочена към учениците и децата. Идеята ми беше да се развият читалищните библиотеки. Иска ми се те да бъдат много по-посещаеми, много по-развити, защото книгата е богатство“, посочи Спирдонов.
Венцислав Спирдонов отличи днес най-големите дарители на книги за читалищата в община Велико Търново. 70 книги на български и английски език е дарила на читалищната библиотека в село Ветринци за последната година Стиляна Дулкова:
"Искам повече хора да могат да се възползват от това да прочетат тези книги, защото аз си купувам много книги и чета много, а след като една книга съм я прочела, не смятам за нужно тя да стои на моята библиотека и аз само да я гледам. Смятам, че тази книга може да бъде полезна на още много хора“.
Най-големият частен дарител на книги за годината във Велико Търново е Таня Рашкова, която е дарила 400 издания:
"Тези книги са много скъпи за мен, тъй като са ми спомен от един много мил и скъп човек – актьора Милен Колев, това е от неговия личен архив и затова реших да ги споделя с обществото в нашия град, за да могат всички да се докоснат до нещо негово, нещо, което остава от него. Дарих ги на читалище "Надежда“, тъй като това е читалището, където е неговата първа изява, пристигайки във Велико Търново“.
Най-малкият дарител на книги за читалищните библиотеки във Велико Търново е 4-годишинят Денис Начев от село Арбанаси. Неговите родители са му купили 60 книжки за годината и след като са му ги прочели, са ги дарили.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Здравка Маслянкова.Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..