Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художничката Илиана Илиева събра творби в изложбата „Аристократ"

Тя е участвала в изложението за съвременно изкуство Тhe Other Art Fair в Лос Анджелис

Даниела Шишманова и Илиана Илиева представят изложбата „Аристократ“
Снимка: Славена Илиева

„Това е търсената идея, различни предмети  и символи, които да ни накарат да осъзнаем смисъла на това понятия, аристократ, аристократизъм. Аристократизъм на духа, на различните предмети, които ни казват някои неща по тази тема. Това е идеята на авторката Илиана Илиева, която може по-добре да обясни нейната концепция“, каза за БНР Даниела Шишманова, куратор в Re Club Gallery. 
Илиана Илиева нарисува „Мислителят

Експозицията включва 8 творби на Илиана Илиева.

„Изкуството на Илиана Илиева е модерно, то е изключително актуално“, допълни  за „Хоризонт“ Славина Петрова, куратор в Re Club Gallery

Илиана Илиева се срещна с посетители на изложбата     Снимка: Славена Илиева

Илиана Илиева работи с Галерията за модерно и съвременно изкуство „Сачи“ в Лондон. Участвала е в изложението за съвременно изкуство Тhe Other Art Fair в Лос Анджелис.

„Сам по себе си този факт говори за успех на младата художничка. Мисля, че това е впечатляващо. Мисля, че това е едно постижение за нея като артист  - работата ѝ с една такава престижна галерия и участието ѝ в един такъв престижен форум“, заяви Даниела Шишманова.

Творба на Илиана Илиева             Снимка: Славена Илиева

Художничката Илиана Илиева даде информация за участието си в изложението в Лос Анджелис:

Моя работа беше селектирана в селекцията Best of Fair и тя се радваше на огромен успех сред публиката, като буквално на моменти имаше хора, които се редяха на опашка,за да се снимат с нея. Много концептуална, минималистична, цветна като послание за разлика от всичко, което виждаме днес – днес сме много по-монохромни“.

Творба на Илиана Илиева       Снимка: Славена Илиева

За серията „Генезис“ тя заяви:

„По повод серията „Генезис“, това беше една от първите теми, с които аз започнах да експериментирам като артист. Не случайно се нарича „Генезис", защото това бяха първите стъпки в изкуството, които аз направих. "Offline" съм озаглавила „Мислителят" на Роден, защото времето, в което живеем толкова ни е погълнало онлайн, че имаме нужда от време на време да останем сами, да се изключим напълно от мрежата, за да можем да бъдем вглъбени във важните неща“.

Илиана Илиева разговаря с посетители на изложбата   Снимка: Славена Илиева

За изборът на заглавието на изложбата „Аристократ" Илиана Илиева обясни:

„Смятам, че заглавието дойде съвсем естествено предвид действително мястото, на което се намираме – то е емблематично. Наистина сме в центъра на София, където софийската бохема се е вихрила. За мен аристокрацията не е свързана толкова със социален статут, колкото със самосъзнание, със състояние на духа и е свързана с точно такива ценности, за които говоря в изложбата си, за които говоря с картините си, независимо дали са в точно този конкретен стил и с по-модерното изкуство, което представям и тази ценност е свободата. За мен аристократите са хора, които са свободни, които са освободени първо да бъдат себе си извън рамки и граници и второ да бъдат достатъчно свободни като дух, като възприятие и като порядки“.

Творба на Илиана Илиева            Снимка: Славена Илиева

Проф. Чавдар Попов коментира: 

"Тази авторка за съжаление не ми е позната, за пръв път се срещам с нейните творби и виждам, че почеркът ѝ е много оригинален, своеобразен, аз не помня да съм виждал нещо подобно досега. Става дума за картини, които в едър план показват някакви изделия от кожа – например едната част от тези картини - боксови ръкавици, седла, от друга страна творба, която е по „Мислителят“ на Роден. Друга творба виждам пред себе си – глава на кон. Това, което виждам говори за високо професионално майсторство на изпълнението, една добре овладяна маслена техника, която скрива собствените си специфики, ако мога така да се изразя. И ние виждаме платна, които са гладко, фино моделирани, които сякаш не са маслени картини, а всъщност са. Това е интересна игра, която се получава от този ефект- илюзионистичен, който очевидно авторката търси“. 

Творба на Илиана Илиева   Снимка: Славена Илиева
Диана Генова, реставратор, заяви:

„Маслените картини, които са на платно, изобразяват кожа, като техника е много трудна за изпълнение – гладка живопис и тя се води лакова живопис, слага се съвсем малко пигмент или боя и лак. Като техника и начин на изпълнение е перфектно изпълнена, много трудна техника за живописване“.

Изложбата можете да видите до 12 юни.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01