Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия е готова да отвори хуманитарен коридор за търговските кораби в Черно море

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия е готова да отвори хуманитарен коридор за търговските кораби в Черно море, но само ако санкциите бъдат отменени, заяви заместник-министърът на външните работи Андрей Руденко.

Висшият руски служител се изказа ден след като председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се обяви за преговори с Русия за спешно деблокиране на над 20 милиона тона зърно, които не могат да бъдат изнесени скоро от Украйна заради недостатъчния капацитет на железниците.

От руското външно министерство предупредиха, че създаване на западна коалиция, която да ескортира корабите с украинско зърно, може сериозно да изостри обстановката в Черноморския регион.

Създаването на западна коалиция, която да ескортира корабите с украинско зърно, може сериозно да изостри обстановката в Черноморския регион, предупреди Руденко. Подробностите - от нашия кореспондент в Москва Ангел Григоров.

В същото време Руденко увери, че Русия е готова да участва в решаването на въпроса с блокираните в украинските черноморски пристанища кораби със зърно. По думите му за целта е необходим комплексен подход, който да включва отмяна на ограниченията върху руския износ и финансови транзакции.

Руденко каза още, че Украйна трябва да разминира пристанищата, където се намират корабите, а Русия от своя страна е готова да предостави необходимия хуманитарен коридор.

На заседание на Съвета за сигурност на ООН миналата седмица американският държавен секретар Антъни Блинкън обвини Русия в провокирането на продоволствена криза и я призова да вдигне блокадата на украинските пристанища в Черно и Азовско море.

Руският постоянен представител в световната организация Василий Небензя отговори, че не Русия, а Украйна е минирала пристанищата и е блокирала там 75 плавателни съда от 17 държави. Русия и Украйна са сред най-големите производители на пшеница, като осигуряват 30% от потреблението в световен мащаб.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп се ръкува с президента на Китай Си Цзинпин по време на срещата на Г-20 в Осака

Тръмп планира да се срещне със Си Цзинпин в края на октомври в Южна Корея

Президентът на САЩ Доналд Тръмп след телефонен разговор с китайския президент Си Цзинпин заяви, че двамата ще се срещнат в края на октомври в Южна Корея и той ще посети Китай в "началото на следващата година". Това е вторият разговор на американския президент със Си, след встъпването му в длъжност и след въвеждането на високите търговски..

публикувано на 19.09.25 в 22:10

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО. Това е записано във внесения днес в деловодството на парламента, проект за промени в Закона за НСО. Вносител е депутатът Златан Златанов. "Народните представители не би следвало да ползват никакви привилегии спрямо останалите граждани. НСО няма ресурсния,..

публикувано на 19.09.25 в 21:51
Централа на НАТО

Естония поиска задействане на член 4 от Договора за НАТО

Естония е поискала задействане на член 4 от Северноатлантическия договор, след като три руски изтребителя МИГ-31 нарушиха въздушното ѝ пространство и останаха в него 12 минути. Това написа в социалната мрежа "Екс" премиерът на страната Кристен Михал, определяйки действията на Москва като неприемливи, предаде АФП. Член 4 предвижда спешни..

публикувано на 19.09.25 в 21:33
Владимир Путин

Путин заяви, че Русия ще продължи да произвежда съвременни оръжия

Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия ще продължи да произвежда съвременни оръжия и след края на така наречената от него специална военна операция. "Надявам се, че събитията свързани със СВО ще отминат, но необходимостта от съвременни въоръжени сили няма да приключи с това. Напротив и занапред ще развиваме въоръжените сили, ще ги..

публикувано на 19.09.25 в 21:27
Снимката е илюстративна

Висш лидер на "Ислямска държава" е убит при операция в Сирия

Иракската служба за борба с тероризма съобщи, че висш лидер на "Ислямска държава" е бил убит по време на операция за сигурност в Сирия, проведена в сътрудничество с международната коалиция, ръководена от САЩ. Командирът Омар Абдул Кадер Басам, известен като "Абдул Рахман Ал-Халаби", е бил ръководител на външните операции и сигурността на..

публикувано на 19.09.25 в 20:51

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран, след като Великобритания, Франция и Германия обвиниха Техеран в нарушаване на историческото споразумение за управление на ядрените му дейности, предаде АФП. "Призоваваме (Иран) да действа незабавно", заяви британският посланик Барбара Уудърд, след като гласува..

публикувано на 19.09.25 в 20:34

П. Събев: Да се даде възможност на производителите на домашна ракия да сертифицират и продават

Контрабандата на спирт в България не е спирала . Това заяви пред БНР Петко Събев, Сдружение "Българска домашна ракия". Той смята, че производителите на домашна ракия и вино могат да се се противопоставят с продукцията си на контрабандистите . Премиерът Росен Желязков е поискал да бъдат премахнати от сайта на МЗХ предложените за обществено..

публикувано на 19.09.25 в 20:15