Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само 3 хотела в Слънчев бряг ще продължат да работят по новата мярка за настаняване на украински бежанци

Олена Коцева: Няма никаква информация в кои хотели, къде и в кои бази ще бъдат изместени хората

Украински бежанци, напускащи хотел в Слънчев бряг
Снимка: БГНЕС
До 31 май бежанците от Украйна трябва да напуснат хотелите по Черноморието, които не продължават да участват в държавната програма.

Само 3 хотела в Слънчев бряг ще продължат да работят по новата мярка за настаняване на украински бежанци, която предвижда финансова помощ от 15 лева на ден. Трите почивни бази се намират в западната част на курорта, а местата за настаняване вече са запълнени. Днес последните 40 украински граждани напуснаха един от големите хотелски комплекси в Слънчев бряг, защото след два дни там пристигат първите организирани групи туристи.

Последните украински граждани освободиха стаите на големия хотелски комплекса в началото на Слънчев бряг тази сутрин. Собственикът на почивната база Венелин Ташев първи обяви, че чака туристи преди да изтече месецът, когато помощта от 40 лева ще бъде намалена на 15 лева за бежанец.

В различни посоки тръгнаха украинските граждани, които напуснаха хотела. Част от тях се връщат в Украйна. Други отиват на квартира в Несебър, а има и такива като жена, която казва, че има апартамент в Слънчев бряг, но заради програмата за подпомагане е избрала да се настани в хотел.

"Както винаги няма никаква информация. Никой не знае в кои хотели, къде и в кои бази ще бъдат изместени хората". Това каза в интервю за предаването "Нещо повече" по програма "Хоризонт" Олена Коцева, председател на на украинските дружества в България:

Олена Коцева

"От хора, които идваха при нас да получават помощ, която успяваме да раздаваме, вече имаше такива, които от морето са преселени в планински курорти, в някакви общежития, в някакви бази, при нормални условия за живот, поносими, но без никаква организация за изхранване на тези хора и те всъщност остават на собствени средства, ако имат такива, на пенсия, ако получават редовно такива. От хората, които идват, постоянно чувам, че пенсиите се изплащат много нередовно, възрастните хора са оставени само на помощи, които получават от такива центрове като нашия. Слава Богу, че не сме само ние единствените и това е хубаво. Лошото е, че няма организация и няма предварителна информация".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Даниела Костадинова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнес и образование заедно в подготовката на кадри и заетост за хора от уязвими групи

Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..

публикувано на 28.07.25 в 11:53

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30