Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В Италия икономическите интереси излизат на преден план"

Емилия Занкина: Петата колона е инструмент за подронване на единната позиция на ЕС и всяване на раздор

"Динамиката в Италия има доста прилики с българската политика - виждаме разделение в политиката и в обществото"

проф. Емилия Занкина
Снимка: БГНЕС

Петата колона се състои от много елементи и тя е инструмент за подронване на единната позиция на Европейския съюз с цел всяване на раздор, така че да не се стига до единна позиция спрямо Русия. Това мнение изрази пред БНР проф. Емилия Занкина от университета "Темпъл" в Рим, бивш заместник-ректор на Американския университет в Благоевград.

"Диалог от гледна точка на Путин трудно може да се случи, когато се пращат оръжия и има единна позиция. Путин се опитва да работи билатерално – чрез вътрешни актьори, стимулирайки дебат, стимулирайки определени партии, част от хибридната война и от петата колона", коментира Емилия Занкина в предаването "Хоризонт до обед". Според нея има "страх от твърда позиция", а действията на руския президент са експлоатиране на политическите динамики във всяка демокрация.

"Динамиката в Италия има доста прилики с българската политика. Тук има коалиционно правителство, съставено от много различни партии, десни, леви и постигането на консенсус е доста трудно. Както се случва в България всяко решение, всяка политика, всеки дебат за допълнителни санкции (срещу Русия – бел. ред.) минава през тези  вътрешнополитически динамики и вътрешнокоалиционни борби. Виждаме разделение в политиката и в обществото на настроения и решения", подчерта проф. Занкина.

Сред населението се вижда пацифистко отношение и желание да се постигне мир, но Марио Драги успява да запази целостта на правителството и същевременно да следва европейската политика. Говори се за визита на партийния лидер Матео Салвини в Москва, отбеляза Занкина. По думите ѝ от една страна правителството и Италия държат твърда линия, но от друга страна им харесва "да мислят за себе си като медиатори".

"Един доста сложен танц, един баланс, който трудно се задържа. Правителството на Драги е под постоянни критики от своите коалиционни партньори и от партии в парламента."

Проф. Емилия Занкина нарече дебата между Кисинджър и Сорос в Давос много интересен, защото всяко от мненията съдържа валидни аргументи.

Кисинджър е представител на реалполитиката и ако погледнем военните действия, икономическата ситуация и (не)възможността на Европа да действа единно, трудно бихме могли да изкараме войските от Донецк и Луганск, изтъкна тя.

"Че реално погледнато, ние трябва да приемем тези териториални загуби, за да намалим допълнителни бъдещи загуби и да постигнем някакво примирие, което би било в интерес на всички. Сорос, пак базирайки се на ценностна система, която не приема тоталитарните режими, казва – това би било едва ли не Мюнхен 38-а, първа стъпка на отстъпване от нашите ценности. В Италия по-скоро позицията е по-близка до тази на Кисинджър."

В Италия икономическите интереси излизат на преден план и се използват като аргумент и извинение за геостратегически решения, каза проф. Емилия Занкина. Тя допълни, че Италия е първата европейска страна, която подписва инициативата на Китай "Един пояс, един път".

Тенденцията Италия да държи баланс, като е хем в Европа, хем в НАТО, но същевременно има силни отношения както с Китай, така и с Русия, не е нова, заяви тя. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02