Преди два месеца общинската администрация и група украинци, живеещи от години в Пловдив, предприеха мащабна акция за разчистването на запустялата след затварянето ѝ преди 7 години сграда. С доброволен труд и дарения се включиха стотици пловдивчани. Ремонтирани бяха електрическата и ВиК инсталации. Обновени бяха санитарните помещения. В момента се довършва боядисването на стаите, закупено е всичко необходимо за обзавеждането.
Бившата белодробна болница ще функционира като център за временно настаняване на украински бежанци, обясниха заместник-кметът Георги Титюков и украинката Наталия Елис, чиято фондация вече близо 2 месеца активно подпомага установяването на сънародниците ѝ в града.
Всеки ден те получават запитвания от хора, които трябва да се преместят от хотелите по Черноморието.
„Търсят работа, търсят подслон. Ние им помагаме, колкото можем. Сега започва голямо движение и до средата на юни ще бъде доста активно“, казва Наталия Елис.
Обособени са 53 стаи в изцяло обновените три етажа на бившата болницата. Общият капацитет е 160 души.
„Идеята е да ги настаним за месец-два-три, за да можем да ги интегрираме“, уточнява Георги Титюков.
Около 2000 са украинските бежанци, потърсили убежище в Пловдив от началото на войната, предимно майки с деца. Заради ограничените възможности на общината за настаняване, повечето са приютени в жилища, предоставени доброволно от пловдивчани. Има и такива, които сами са си подсигурили квартири и плащат наем, а тъй като се увеличава и броят на започващите работа, е важно да се реши проблемът със социализацията на децата и записването им в детските градини, изтъква заместник-кметът Стефан Стоянов.
„Вече имаме 35 деца, но процесът е бавен, главно заради ваксинациите и по-рестриктивното законодателство, което реши да приеме държавата. Немалка част вече от украинската общност е преценила, че ще остане тук за известно време и трябва да се интегрира, ние пък сме длъжни да помогнем“, коментира Стоянов.
За да се компенсира бавното настаняване в общинските детски градини, в район „Тракия“ от петък работи дневен център за украински деца, допълва Наталия Елис.
„Започнахме с 18 деца, чиито майки намериха работа. Центърът е почасов. Разрешаваме на майките да влизат заедно с децата, защото има деца, които са много уплашени след всичко, което се е случило в Украйна. Майките да стоят, колкото трябва заедно с децата, за да свикнат.“
Две са учителките в новия център. Уточнен е и персоналът за втория, който ще бъде на булевард „Източен“ и ще заработи до дни. Според Елис сега е много лесно да намериш работа в Пловдив.
„Имаме запитване за още 200 деца от майки, които са намерили работа или в момента търсят.“
Най-често украински граждани търсят работодатели от сферата на хотелиерството и ресторантьорството, тъй като в тази сфера не се изисква владеенето на български език. Наемат ги като камериерки и помощник-готвачи. Хотелиерите се интересуват и от украинци, които говорят английски.
С тяхна помощ е осъществена и връзка с производствени фирми. Наталия Елис смята, че въпрос на време и желание е да се реализират професионалисти от всякакви сфери, защото „няма професия, която да не може да бъде конвертируема – който иска, той работи“.
„По същата схема ще работим и с бежанците, които тепърва ще пристигат в Пловдив“, уверява Наталия Елис.
Продължават и курсовете по български език, които започнаха преди близо 2 месеца със съдействието на общинската и областната администрации.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..