Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители и гости на София се докоснаха до традициите на страни от Африка

История, култура, традиции на Африка
Снимка: Славена Илиева

В София отбелязахме Деня на Африка – дългоочакван, топъл, колоритен празник, който с всяко представяне привнася културата, вкуса и усещането за онези далечни земи, които завоеватели от различни нации са впервали поглед и са тръгвали из морета, океани. Посолства, културни центрове, неправителствени организации, свързани с Африка представиха културите, традициите, кулинарията на своите народи.

"Африка се характеризира с много богато и разнообразно наследство, което се вижда и в многообразната и многобройна идентичност, а в последствие всички те се преобразуват в една обща, а именно тази на африканската идентичност. Африка все повече напредва в своето развитие и просперитет - нещо, което се е наблюдавало и в миналото. Целите, към които се стремим е подобряването на условията на живот, справянето с недостига, развитието и недохранването, които са и целите на Програмата 2020. Усилията на африканските държави и Европейския съюз продължават да са все така силни - развитие, компетентност, здравеопазване, образование, инфраструктура са катализатори за постигане на по-устойчиво развитие. Енергийни, морски и икономически ресурси са част от нашето сътрудничество. Но цели две години бяхме лишени от невъзможността да честваме заедно през месец май денят на Африка и разбира се от икономическа гледна точка, тази пандемия повлия отрицателно за развитието и взаимодействието с този континент, както и постигането на поставените цели. Но пандемията обърна и друга страница в историята на Африка - тази на солидарността, на братството, както и доказа  нуждата от по-тясно сътрудничество. Отправям специална благодарност към дипломатическите мисии в България за подкрепата на българските власти, специално в лицето на Министерството на външните работи и кметството на София, както и благодарност за възможността подобно събитие да има отзвук през този месец. С пожелание за дълголетно братство и сътруничество между нашите народи ", каза Н.Пр. Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Марко в София, която откри събитието и отправи приветствие към гостите на събитието.

Официално откриване на Деня на Африка в София  Снимка: Славена Илиева

Джамал Лазуми от Либия, живее и работи в България повече от 40 години, владее български език до съвършенство и сподели за БНР:

"Либия се намира в Северна Африка, граничи с Египет, Алжир, Тунис, Судан, Чат, Нигер" .

В Либия сватбите са свързани с много ритуали, а продължителността е няколко дни. Типично ястия е кускус, което се приготвя по традиционна домашна рецепта.


Ден на Африка в София  Снимка: Славена Илиева

Кофи Бабон, жител на Гана, живее в България от 32 години и също знае български език, следвал е в България и има бизнес. Той заяви:

"Всеки бял човек, който влезе в моята държава - Гана трябва да има облекло като моето и винаги е добре дошъл. Гана е много богата, тя е един от най-големите производители на какао в света".

В България също има засадени какаови дръвчета и можете да ги видите в Ботаническата градина.

История, култура, традиции на Африка   Снимка: Славена Илиева
Албена Джоунс е един от съорганизаторите на събитието. Тя добави следното:

"Имахме включване от 7 посолства и три консулства. Освен типичните страни, които всяка година срещаме в Дена на Африка, този път имахме включване и от Нигерия, тъй като вече има посланик, който е базиран в Румъния, но е акредитиран и в България".

История, култура, традиции на Африка  Снимка: Славена Илиева
На Деня на Африка е организирана и благотворителна инициатива - събирани са средства за Фондация "За нашите деца".

История, култура, традиции на Африка  Снимка: Славена Илиева

История, култура, традиции на Африка    Снимка: Славена Илиева

Повече можете да чуете в звуковия файл.

 

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12