„Много важна тема на фестивала, която провокира и името му е нашата сериозна позиция срещу насилието над жените и децата глобално и по целия свят. Втората тема, която е също много важна е женският начин на мислене, т.е. жените сценаристки, жените режисьори, жените продуценти, изобщо жените в света на киното, защото те дават едно ново въртене на света, което е свързано с майчинството, със запазването на живота, социалните теми, които са изключително важни. Друга важна тема е екологията, опазването на околната среда“, каза за БНР Ефемия Фард, режисьор, художествен директор на фестивала.
Фестивалът има няколко категории за филмите - анимационно кино, документално, игрално, сериали, студентски филми и поантата е за филми, направени жени:
„Развиването на публики е една много важна задача, която всеки фестивал трябва да си постави. Когато един фестивал е осигурен с държавно финансиране и предварително нещата са сигурни, хората не се замислят как в последствие ще събират публики“, допълни за предаването "Нощен Хоризонт" Ефемия Фард.
В състава на журито са: актьорът Николай Урумов, актрисата Йоан Буковска, режисьорът Стефан Бояджиев, Николай Матев, аниматор, д-р Фард, който е режисьор и Ефемия Фард.
"Всички филми, които са ни изпратени заслужават да бъдат селектирани, макар че това е невъзможно. Прекрасни творби, прекрасно човешко присъствие във Вселената".
По думите ѝ проблемите с домашното насилие са сериозни:
"За да дойдат нещата на мястото си трябва да са доста по-силни, отколкото да е само равенството . Проблемите с домашното насилие, като се затвори входната врата, никой не ги вижда и не ги чува. Жените се срамуват да говорят навън за това. Срамът от този факт ги спира да говорят".
Според нея насилието над жените е социално заболяване.
"Насилието над жените рефлектира в посока демографски срив, ние изчезваме в следствие на него".
Ще бъдат връчени 38 награди, номинациите са много повече.
Ще бъдат представени филми от 63 държави: България, Индия, САЩ, Германия, Испания, Италия, Обединеното кралство Великобритания, Бразилия, Франция, Украйна, Гърция, Канада, Аржентина, Мексико , Австралия, Египет, Хърватия, Сирия, Сърбия, Полша, Португалия, Норвегия, Иран, Малайзия, Турция, Китай, Корея, Чехия, Азербайджан, Узбекистан, Тунис, Швейцария, Перу, Ирландия, Унгария, Чили, Белгия, Австрия, Армения, Шри Ланка, Словения, Сенегал, Пуерто Рико, Филипини, Панама, Нова Зеландия, Мароко, Черна гора, Македония, Ливан, Япония, Израел, Ирак, Естония, Еквадор, Кипър, Конго, Камерун, Беларус, Алжир.
Повече можете да чуете в звуковия файл.На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...