Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антонина Дуриданова - живот от двете страни на Желязната завеса

Антонина Дуриданова
Снимка: Лора Търколева

Антонина Дуриданова ще представи в България книгата си “Бягство от Желязната завеса: ново начало и завръщане”. Тя живее в Сан Антонио, Тексас. Емигрирала е в САЩ в края на 60-те години.

"В книгата са много от моите спомени като дете – как съм раснала, какво съм наблюдавала и преживяла. Когато напуснах, беше най-трудното и жестокото време – хора бяха арестувани, някои разстрелвани за малки нарушения", разказа авторката в предаването "Преди всички" на БНР.

"От гледна точка на моето самоизграждане, издигане и свобода успях да продължа след пристигането си в Америка това, което бях започнала да следвам в Югославия, в Белград, като студентка в Икономическия факултет. Пристигането в Америка беше трудно, защото бях млада – на 19 години, с 20 долара и един куфар, но с много трудолюбие и решителност успях да постигна мечтата си."

"Любовта ми към страната винаги е била в мен. С толкова голяма радост се завърнах, за да споделя това, което съм научила и постигнала в Америка", сподели още Дуриданова.

След бягството през 1969 година тя се завръща за първи път през 1981-ва.

"Тогава името ми беше югословенско и може би затова нямах проблеми при преминаването на границата. Толкова много исках да се върна в страна си, че може би рискувах в този момент, да дойда да видя семейството си, родния си град, да отида пак на село", спомня си Антонина Дуриданова.

"Българският ми дух, който е толкова свободолюбив и борчески, ми даде тази сила", подчерта Дуриданова, описвайки преживяванията си на емигрант. Тя е предала е този дух на децата си, говорила е у дома на български.

Антонина Дуриданова мечтаела да работи за данъчната система в Америка. След падането на комунизма в България била поканена като американски съветник да консултира изграждането на българската данъчна система. Определя себе си като "дръзка и смела".

Родом е от Радомирско. Баща ѝ – проф. Иван Дуриданов, е езиковед, майка ѝ – историк и гимназиален учител.

В София премиерата на книгата ѝ ще се състои на 7 юни в в Книжен център "Гринуич", във Варна представянето ще бъде на 14 юни в книжарница "Хеликон", а в Бургас – на 16 юни, отново в "Хеликон".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38