Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апелативният съд в София отложи решението си по искането за екстрадиция в Румъния на Елена Удря

Елена Удря, бивш министър на туризма на Румъния
Снимка: БГНЕС

За пореден път Апелативният съд в София отложи решението си по искането за екстрадиция в Румъния на Елена Удря, бивш министър на туризма. Искането е за влязла в сила присъда за корупция. 

Следващ опит за решение по същество ще бъде направен на 8 юни,  до когато трябва да бъдат преведени множество документи, изпратени от румънските власти непосредствено преди днешното заседание. 

Апелативните съдии отказаха да изменят постоянното задържане на Удря, което й беше наложено след ареста й преди близо два месеца.

Според тях, към момента не е известно дали Елена Удря продължава да има сключен договор за наем в България,  за да разполага с място, на което би могла да пребивава в случай, че напусне следствения арест.

Затова и тя ще трябва да изчака под "стража" заседанието следващата седмица.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Щети на жилищна сграда след руска атака в Киев, 24 май 2025 г.

Русия е изстреляла 14 балистични ракети по Украйна през нощта

Русия е изстреляла 14 балистични ракети по територията на Украйна тази нощ, като главната цел е била столицата Киев, обявиха днес украинските военновъздушни сили, цитирани от Ройтерс. Украинските ВВС допълниха, че руските сили са атакували и с 250 дрона с голям обсег. По-рано днес киевският кмет Виталий Кличко съобщи за комбинирана руска атака срещу..

публикувано на 24.05.25 в 11:24
Зорница Христова

Зорница Христова: 24 май е съкровен празник на общуване с книгата и словото

" Моите деца са били още като много малки за първи път на празника на буквите пред Националната библиотека, едната ми дъщеря дори още като бебе сме я водили, сподели за БНР Зорница Христова, издател .  За мен 24 май е специален ден , защото на него аз се усамотявах в книга с ръка, някъде тайно и започвах да общувам с други хора, с героите от..

публикувано на 24.05.25 в 11:06
Даниел Митов

МВР иска спедиторите да не изпълняват поръчки за доставка на вейпове

Министерството на вътрешните работи води диалог със спедиторските фирми, като целта е те да не изпълняват поръчки за доставка на вейпове. По думите на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, се прави всичко необходимо, за да се блокират поръчките от чужбина на подобни устройства. "Там се работи със спедиторите. Когато се поръчват такива..

публикувано на 24.05.25 в 11:00
Снимката е илюстративна

Отец Емил Паралингов: Нашата азбука е плод на молитва!

"Изначално човешката душа е добра, а зло не съществува, това, което ние наричаме зло, то всъщност е липсата на добро, ако човек твори само добро, значи няма да има зло в света , каза за БНР отец Емил Паралингов от Пловдив , от храма "Света Параскева".  На отец Емил е инициативата за книжарница "Паралингва", създател е на издателството за..

публикувано на 24.05.25 в 10:29
Премиера в Испания на дебютния роман

В Испания беше представен дебютният роман на Емине Садкъ - "Керван за гарвани"

През седмицата в Испания беше представен дебютният роман "Керван за гарвани" на младата българска писателка Емине Садкъ . Книгата излиза за първи път извън България, в превод на испански език от Мария Вутова и издаден от Automática Editorial. Повече разказва кореспондентът ни Димитър Драганов. След три издания в България, последното от които..

публикувано на 24.05.25 в 10:13

Политиците поздравиха българите за 24 май

Редица политици поздравиха българите за 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В приветствие премиерът Росен Желязков отбелязва деня като символ на духовното величие на България и на непрекъснатия стремеж към знание, просвета и напредък. "На най-светлия български..

публикувано на 24.05.25 в 10:09

"Тренд": 43% от българите не са прочели нито една книга през последната година

Над 80 процента от българите определят четенето на книги като важно. 43 на сто признават, че не са прочели нито една книга през последната година. Това показва проучване на социологическа агенция "Тренд", по поръчка на "24 часа", посветено на това колко и какво чете българинът. Изследването е направено между 12 и 18 май тази година чрез пряко..

публикувано на 24.05.25 в 09:56