Типичен пример е онова нещо, наречено претенциозно "българският закон Магнитски". То имало за цел, обясняват ни някои важни фактори от управлението, да се справи с корупцията, престъпността по високите етажи на властта, незаконното забогатяване. Благородна цел наистина. Само дето средствата за постигането ѝ нямат нищо общо с благородството. От появилия се в медиите вариант на това законообразно нещо разбрахме, че щели да се правят списъци на "лоши" хора, които после да бъдат наказвани. Само дето става ясно, че във въпросните списъци може да попадне всеки човек – политик, бизнесмен, общественик, който по някакви причина не е симпатичен на властта. И наказанията щели да се налагат не от познатите инстанции, а от някакви служби, създадени от сегашната власт. Правни експерти вече нарекоха тези законови намерения "фашистки", а самите им автори побързаха да се разграничат от тях. Само че къде е гаранцията, че в окончателния си вид "българският закон Магнитски" няма да изглежда по-мракобесно дори от настоящия вариант?
Пак тези дни разбрахме, че в Министерството на електронното управление щяло да има работна група, която да следи съдържанието в българския фейсбук и да го оценява. И целта на това нововъведение отново е благородна – да се ограничи разпространението на лъжливите новини. Прекрасно намерение наистина! Само дето започват да ме тормозят едни съмнения. Опитът ме е научил, че повечето високоблагородни намерения на всяка власт, от сорта на това да постави ясна граница между истината и лъжата, обикновено се израждат в цензура. В крайна сметка се оказва, че властта, вместо да ти помага да откриеш истината, просто ти посочва с пръст кое е вярното и кое е грешното. Ти нямаш думата. Защо ли? Ами защото "начальство лучше знает".
Вече и нова професия има. Занимаващите се с нея се наричат "факт чекъри". Така звучи на "престижния" английски, а на "непрестижния" български така се нарича човек, който проверява фактите. Благородно отново, нали? Само че в българските условия, а май далеч не само в тях, "фактчекърството" се изражда в поредния механизъм за контрол на съзнанието. Тоест всяко съобщение, всяка новина, които излизат извън рамките на официално одобрените позиции, биват обявявани за "лъжи и манипулации". Ако трябва да бъда политически некоректен докрай, ще кажа, че в т.нар. "модерен свят" вече съвсем сериозно действа полицията на мисълта, която следи за това никой да не се отклонява от разрешените модели на мислене и поведение.
Войната в Украйна просто засили един процес, който тече отдавна. Става дума за желанието на господстващите класи да отнемат на нормалните хора правото на мислят самостоятелно. Желанието на управляващите е да форматират съзнанието ни така, че да възприемаме света по един крайно опростен черно-бял начин. Крайната им цел е безрезервно да вярваме на всичко, което ни съобщават по Си Ен Ен, примерно, или по големите български телевизии, чиято основна дейност пък е да повтарят едно към едно казаното по Си Ен Ен. Трябва безкритично да приемаме всичко, които ни казват от Брюксел и Вашингтон и категорчно да отричаме всичко, което се случва в държави като Китай, Русия или Унгария, да речем. Това са лоши държави, казва ни полицията на мисълта. Там имат нахалството да мислят различно от зададения модел и затова ние непрестанно трябва да ги заклеймяваме.
Някога смятахме, че когато е писал "1984", Джордж Оруел е имал предвид единствено Сталинския Съветски съюз. И, да, него е имал предвид. Само че освен гениален описател на своята съвременност, Оруел се оказа и пророк. Днешният толкова прехвален модерен свят все повече започва да прилича на онзи, описан от британския писател в "1984". А подготвяните от някои партии закони, както и държанието на някои отговорни фактори, въобразили са, че са носители на абсолютната истана, правят приликата с въпросната антиутопия още по-стряскаща.
Не можем вече да разчитаме на широка публична подкрепа. Това заяви пред БНР адв. Деница Любенова, юрист, председател на неправителствената организация "ЛГБТИ действие". В София започна Прайд филм фест, който ще продължи до 12 юни. Изданието е посветено на Марко Марков – един от пионерите в ЛГБТИ движението у нас. Той реши да напусне този..
Полицията в Пазарджик затяга контрола срещу автомобилните гонки и дрифтове. Ще се проверяват и шумозаглушителните уредби на превозните средства като "шумните коли" ще бъдат спирани от движение Статистиката показва, че през летните месеци незаконните гонки се увеличават в пъти, а крайните квартали са принудени да чуват всяка нощ шума от..
Засилен е пътният трафик в Гърция. Увеличават се глобите и наказанията за ползване на мобилен телефон от шофьорите. Много е интензивен трафикът по цялата пътна мрежа, съобщава гръцката полиция. В сила са въведени забрани за движение на товарни автомобили на входовете на градовете, за да се облекчи движението на леки автомобили. Днес не е..
До края на годината трябва да пристигнат още 6 самолета Ф-16 у нас, каза преди началото на учението "Балкански страж 2025" началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, но не се ангажира с дати и срокове на доставка. Вторият от първите общо 8 изтребителя Ф-16 е пристигнал нормално в 3-та авиационна база и в момента текат всички процедури по..
Дезинфохак 2025 е дълъг хакатон за установяване на дезинформация. В него са се включили 12 екипа от млади хора в търсене на устойчиви решения за справяне с дезинформационните потоци. Дезинформационните наративи обслужват определени интереси и позиции . В анализираните единици са присъствали политически партии и техни изявления, съдържащи..
България е важен партньор за Казахстан в Европа, подчерта президентът на централноазиатската държава Касъм-Жомарт Токаев, който разговаря с българския президент Румен Радев в Астана. Насърчаването на търговията и икономическите връзки между София и Астана е във фокуса на днешното официално посещение на Румен Радев в Казахстан...
Утре, 10 юни, работници и служители от Агенция "Пътна инфраструктура" ще излязат на протест под наслов "Достоен труд - достойно заплащане". Те настояват за ръст на възнагражденията с минимум 10 на сто, като за това са необходими 2 милиона лева от държавния бюджет. Протестът се организира от Синдикат "Пътно дело" към КНСБ и Федерация..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тома Биков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
" Основната заслуга е наша и трябва да имаме малко повече самочувствие – всички българи. Има много солидно национално усилие , което продължи в..
Държавният глава тича по пистата на популизма. Това заяви пред БНР акад. Николай Денков, депутат от ПП-ДБ, бивш премиер. "Двата доклада..