Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училище без мобилни устройства - мисията възможна

Децата са по-кротки, слушат и чуват това, което говорят учителите, казва директорката

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Столичното 148-мо ОУ „Проф. д-р Любомир Милетич" е училище без мобилни телефони

Владимир и Александър са част от близо 100 деца от четвърти и пети клас в столичното училище, които са наясно с някои от опасностите в мрежата. Знаят, че не трябва да дават личните си данни навсякъде и предпазливо да влизат в сайтовете. Не са преживявали онлайн тормоз. Прекарват пред компютрите по 2-3 часа.  

"Аз се ограничавам."

"Уча си уроците и си гледам клипчета, защото като съм си научил, не знам какво да правя."

При посещението си в училището министърът на електронното управление Божидар Божанов препоръча на децата как да се пазят в мрежата:

"Споделяйте минимално количество информация. Паролата е като ключовете вкъщи – това, което ви защитава и трябва да бъде толкова сложна, че някой да не може да я познае. Един много практичен съвет – да не натискаме линкове, които не знаем накъде отиват. Да не вярваме на всичко, което четем."

Ето какво казват някои от децата за съветите, които са получавали:

"Сега има номер – има съобщение да внимаваме, защото ако вдигнеш, може да ти източат парите от картата."

Снимка: Pixabay

"Да не сме толкова край електронните устройства, повече да излизаме навън, да се разхождаме, да сме по-социални."

"Аз седя доста време на телефона – знам, че е много вредно, но устройствата те пристрастяват към тях, не можеш да спреш и искаш още и още."

Директорът на 148-мо ОУ „Проф. д-р Любомир Милетич" Ани Деянова уточнява, че в училището децата не носят мобилни устройства благодарение на разписването на това положение в правилника за вътрешния ред.

"Родителите са запознати и срещу подпис са дали съгласието си."

Деянова е категорична, че на първо място се е подобрила дисциплината, децата са станали "по-кротки, по-обрани, слушат и чуват това, което говорят учителите".

Засега в Министерството на електронното управление обмислят вариант поне в часа на класа от есента да има разговор как децата да се пазят в интернет. Но дотогава на сайта си министерството има публикувани за родители и учители насоки за създателите на политики в областта на защитата на децата онлайн, разработени от Международния съюз по далекосъобщения.

По данни на УНИЦЕФ поне 71% от децата и младите хора играят или общуват активно онлайн

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01