Това коментира в предаването "Преди всички" на БНР Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Очакват се добри зърнени добиви, за момента няма притеснения, увери Костадинов.
"Посевите са в добро състояние. Надяваме се времето да е благосклонно – да няма големи поражения по пшеницата от падналите дъждове. Имаме надежда – реколтата ще е добра."
В момента пшеницата е продукт с висока себестойност, подчерта зърнопроизводителят, визирайки скока в цените на торовете, препаратите за растителна защита и горивата.
Цената на тон пшеница отива двойно нагоре спрямо миналата година, уточни той.
Брашното формира около 40 на сто от цената на хляба, каза Костадин Костадинов.
Мярката нулева ставка на ДДС за хляба в хлебопроизводството я чакат отдавна, но как ще сработи, не знаем, заяви Костадинов, който е скептичен, че цената на хляба ще намалее в условията на сегашната инфлация, но за крайния потребител нулевият ДДС е "поне малък плюс".
Миналогодишното ни производство на пшеница беше рекордно – около 7,5 милиона тона, припомни той.
"Продоволствена криза през есента и зимата по отношение на зърнени култури не вярвам да има."
За попълването на държавния запас от зърно Костадин Костадинов изтъкна, че още от самото начало всички са обявили за грешка купуването на зърно от старата реколта, но може да се купи от новата реколта по пазарни цени, защото всичко друго е "натиск и спекулации".
"Къде отидоха парите, не знаем. Мисля, че са по някаква сметка в Министерството на земеделието."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Регионалната здравна инспекция във Враца организира във врачанските училища серия от беседи, насочени срещу употребата на вейпове от деца и младежи. Темата за употребата на наркотици и тютюнопушенето отдавна е част от работата на регионалните здравни инспекции. Като звена на здравното министерство те изпълняват Националната..
Седмицата, в която отбелязахме Националния празник - с още един поглед към честването. Колко значим е Трети март и какво е мястото му в празничния календар на българина разказва д-р Искрен Великов от къщата-музей на Захари Стоянов . 147 г. от Освобождението на България Известно е, че на 3 март се подписва Санстефанският мирен договор,..
Поставянето на диагноза за рядко заболяване зависи от подготовката на лекарите – дали познават проявленията на тези болести и дали ги търсят при пациентите . Това казва проф. Даниела Авджиева, началник на Клиниката за лечение на деца с генетични заболявания в специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев". Над 6000 са откритите..
Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..
Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..
Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж. Той е задържан за 72 часа , съобщиха от СДВР за..