Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Резиденция Баба" - как да осмислим опита от градежа на старите селски къщи днес

Снимка: Надежда Сучева
"За мен е важно всеки елемент от културата да се съхрани, да се запази. В селото има културни елементи, които не се срещат в големия град. Надявам хората да пътуват повече по тези места и ако не можем да ги съхраним, поне да имаме свидетелства за тях, да ги добавим поне като памет“. Това са думи на Нели Найденова – посетителка на Премиерата на влога "Архитектурни съкровища на село“ на двете млади архитекти Надежда Сучева и Елена Стойчева.
Събитието се състоя в неделя в новото арт пространство на София - "Топлоцентрала“. Северозападна и централна България са местоположенията на селата, които Надежда и Елена посещават в рамките на проекта. В област Велико Търново са привлечени от къщите в Килифарево, Пчелище и Капиново. В Крайдунавския регион посещават Далейна и Ново село, разположени във Видинска област. Долно и Горно Озирово край Вършец избират случайно.

"Бъдещето принадлежи на провинцията", казва Надежда, цитирайки световноизвестния датски архитект и урбанист Рем Куулхас. Той открива, че докато всички погледи са били фокусирани върху развитието на града, значимите процеси в селата са останали незабелязани.

Паметта за българите, живели в малки общности, пръснати по всички краища на страната в началото на миналия век, все още не е напълно изчезнала. Разрушаващите се къщи и отиващите си възрастни хора са последните острови на "живата памет“ за някогашната ни културна идентичност.


Ако "Архитектурни съкровища на село“ е инициатива с откривателски заряд и засега несигурно развитие, "Резиденция баба“, от която той е част, е устойчив проект, който вече 7 години свързва млади хора от градовете с възрастни хора от селата.

Каква е концепцията зад този проект, разказва Йоана Стоянова:

"Основното нещо, което правим, са едномесечни резиденции. По време на тях млади хора от градовете живеят в домакинствата на възрастни хора от села. Въпреки че ние често си мислим, че намаленият достъп до култура, намаленият достъп до здравеопазване, малките пенсии за възрастните хора на село е най-проблемно, те са ни казвали, че присъствието и общуването с хора за тях е най-важно".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Виктория Петрова.
Премиера на влога
Публиката на премиерата на влога „Архитектурни съкровища на село“

По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица под открито небе. Какво се случва с ромите от "Захарна фабрика"?

Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе.  Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..

публикувано на 22.04.25 в 11:58
Радослав Стоянов

БХК с доклад за правата на човека: Ситуацията никак не е розова!

Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...

публикувано на 22.04.25 в 10:28

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45