Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биологичен поглед към войната в Украйна

Докторът по биология Дмитро Лутценко разказва за живота на научните среди и за това как изглежда конфликтът от ледения континент

Дмитро Лутценко
Снимка: личен архив

Войната в Украйна промени различни сфери на живота. Събитията, започнали с руската агресия на 24 февруари, повлияха и на научния живот в Украйна.

Как изглеждат събитията през очите на един доктор по биология?

Месец след началото на войната "Изотопия" разговаря с Дмитро Лутценко. Той работи в Института по криобиология и криомедицина в Харков. Преди 5 години е част от антарктическия екип в украинската антарктическа станция Вернадски. Днес в родния му Харков има война. Затова той бяга със семейството си в Полтава.

Дмитро Лутценко ни разказва своята история и какво се случва днес с учените в Украйна. Разказ за войната от научна и човешка гледна точка.



Дмитро: "Много хора от научните среди на Украйна се присъединиха към армията. Някои, които живеят в райони с ожесточени бойни действия, трябваше да ги напуснат и сега живеят на друго място в Украйна или са извън страната. Не всички имат възможността да продължат работа по своите научни изследвания и като цяло своята дейност. Други имат тази възможност, като работят в университети в други градове. Експерименталните научни дейности са спрени в цяла Украйна, но могат да се правят изследвания и анализи, които да се използват след края на войната.

Въпреки желанието си Дмитро не успява да стане част от украинската армия, тъй като няма нужната военна подготовка.

Проектите на Лутценко

Механизми за адаптация на животни и хора. Това е един от проектите, върху които работи сега Дмитро Лутценко. Той ни разказва как е започнала работата по него:
Дмитро: "Преди 5 години бях биолог в украинската база Вернадски в Антарктика. Проектът разглежда физиологичните механизми за адаптиране при екстремно ниски температури в антарктически условия, както и някои механизми, свързани със смущения на съня. Това е проблем за полярния регион. През тези пет години събрах доста информация. Когато имах време анализирах данните и писах статии за тези проблеми. Работата ми по този проект продължава и днес.

Поглед към войната от Антарктика и възстановяване на баланса между добро и зло

Дмитро: "Контактувам с много от учените в базата Вернадски. Един от тях  е мой колега от института в Харков, в който работя. За всички е много трудно да гледат какво се случва, всеки има близки и приятели в родината. Това е емоционално изключително трудно за тях.

Украинската база Вернадски

Лутценко продължава да прави наука по време на война. Не смята за уместни сравненията между криобиологията и достигането на най-ниската точка на човешките отношения - войната.

Говори по-скоро за това как трябва да бъде възстановен балансът между добро и зло в тази ситуация: "Това трябва да бъде постигнато чрез задружност. Това, което доминира в Русия като общо съзнание трябва да се промени Имах много мои познати в Русия, с които общувахме лесно. И ако допреди 10 години сме си говорили свободно, то днес това е невъзможно. Те са просто като зомбирани, повтарят пропагандните точки на властите."

Цялото интервю с Дмитро Лутценко може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мюмюне Мехмедова: Автентичният български вкус е на почит в Брюксел

Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.  Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..

публикувано на 17.01.25 в 14:54

100% ръст на децата със специални потребности в ЦСОП в Силистра

За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..

публикувано на 17.01.25 в 09:25
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35