Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Хората на Путин" - историята на заграбването на властта от руския президент

Разследващият журналист и бивш кореспондент за Файненшъл таймс в Москва Катрин Белтън разкрива неразказаната история за задкулисните игри на Владимир Путин и групата агенти на КГБ около него в книгата "Хората на Путин".

През 2021 година книгата носи на Белтън награда за защита на човешките права на името на руския адвокат Сергей Магнитски.

"Хората на Путин" излиза през 2020 година. Тя е толкова смайваща, защото, като погледнете списъка на главните действащи лица в нея и влезете в страниците, пълни с имена на хора, ще откриете всички санкционирани сега хора".

Това каза пред БНР Свилен Спасов, създател на поредицата "Власт и отговорност". www.ciela.com

"Има кръг от четири вида хора на Путин. Всеки от тези видове има голяма роля в различни периоди. В периода в Санкт Петербург, докато стане президент, са важни приятелите му от ФСБ/КГБ и криминалният контингент. Когато наближава периодът, в който той влиза в държавната власт в Москна, от голямо значение е кръгът на Борис Елцин. 2004 г. в икономиката на Русия 70% от частната собственост е в ръцете на хора, които са израснали под крилото на Елцин. 2020 г. всичко е преформатирано и 50% е под контрола на хората, които са от кръга на Путин. Това става първо с обезглавяване на медиите в Русия", обясни той.  

Интервюто на Снежана Иванова със Свилен Спасов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Катрин Белтън изследва възхода на Путин в обявената за книга на годината от The Economist, Financial Times, New Stateman и The Telegraph - "Хората на Путин". 

Война в Украйна. Намеса в американските избори. Спонсориране на крайни политически движения в Европа. Изкупуване на безброй луксозни имоти по света и особено в британската столица, заслужила неласкавото прозвище Лондонград. Корумпиране на демокрацията навсякъде, където е възможно. В последните години управлението на Владимир Путин фокусирано се опитва да създаде нова история и различна реалност за руския народ и да разруши отвътре основите на западните демократични институции.

Но как стана така, че малка група от КГБ успя да задържи позиции при разпадането на Съветския съюз, да си върне властта, да открадне богатствата на Русия и да ги използва, за да опита да отмъсти за загубата в Студената война?

В "Хората на Путин" разследващата журналистка и бивш кореспондент в Москва Катрин Белтън документира смайващото заграбване на властта и превземането на правосъдната система от страна на Владимир Путин и неговите колеги и приближени. Белтън години наред е имала вътрешен достъп до ключови фигури в периода на установяване на Путиновата власт и описва с детайли как новата генерация лоялни олигарси заменя действащите с размах предприемачи от Елциновата ера. Точно тези олигарси след това проникват в САЩ и Европа като проводници на кремълското влияние.

Резултатът е страховит реванш за КГБ – история, започнала сред разпадането на Съветския съюз, когато умело изградена мрежа от оперативни агенти присвоява милиарди долари от икономиката на глобалната суперсила, които след това са използвани, за да бъде върната обратно властта в ръцете на службите; за заграбване на могъщи предприятия; за смазване на всеки опозиционен глас; и в крайна сметка за нова атака към Запада, включително и чрез оплитане в мрежите си на един бъдещ американски президент.

От Москва до Лондон, от Швейцария до Бруклин, от Париж до София – навсякъде могат да бъдат открити хората на Путин: приказно богати, наглед недосегаеми, послушни марионетки на властелина на Кремъл.

Днес Катрин Белтън живее в Лондон и в момента работи като разследващ кореспондент на Ройтерс със седалище в Лондон.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59