Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Единствената причина камионите да влизат в къщите е скоростта"

Богдан Милчев: В близо 200 населени места преминава транзитен трафик без обходи

Извеждането на движението и построяването на околовръстни ще отнемат десетилетия, казва експертът

На 28 декември 2021 г. ремарке с трупи се откъсна от камион и връхлетя върху къща в Белица.
Снимка: БГНЕС

"Екзотична" – така Богдан Милчев от Института за пътна безопасност определи идеята на МРРБ да се поставят пътни знаци в малките населени места, които да забранят преминаването на тежкотоварен трафик заради зачестили инциденти с камиони, които излизат от пътя и се врязват в къщи.

Звучи просто и логично, че ако тежкотоварните автомобили не преминават през населените места, няма да има инциденти с тях, но транспортната ни система е така проектирана преди десетилетия, че всички пътища минават през центъра на населени места, с малки изключения, коментира Богдан Милчев в предаването "Преди всички".

"Тези хора са жертва на цялата ни система. Ако има обходен път, защо ще минава през вашата къща? Там, където е възможно, трафикът е изведен."

Има близо 200 населени места, през които преминават основни направления с транзитен трафик и няма обходи, подчерта Милчев. По думите му, ако се забрани да се влиза в 200 населени места, се появяват въпросите за контрола и откъде ще преминава този трафик.

"Не е толкова просто, колкото му се струва на министър Караджов и той ще го разбере. Ако някой политик излезе и ви каже, че до края на юни ще оправи движението, той ви лъже, но ние това чухме."

Богдан Милчев

Според Милчев "единствената причина камионите да влизат в къщите е скоростта".

"Ако те преминават през населеното място с 30 км/ч и има инженерни съоръжения, които ги принуждават – кръгови и т.н. Това са мерки, които се вземат сега и веднага. Те не са скъпа инвестиция, трябва малко акъл."

Мерките по извеждане на движението и построяването на околовръстни не трябва да бъдат отричани, но "ще минат десетилетия, за да ги оправим", посочи още експертът.

Населените места, в които има такива инциденти, трябва да се изследват, а "не да чакаме телевизиите да ни ги показват", обобщи той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11