Едно от решенията идва с държавната помощ, чрез която много фермери са успели да се сдобият с оборудване и съоръжения за защита от слана и градушки.
Според председателя на Българската асоциация на малинопроизводителите Божидар Петков тези съоръжения трябва да бъдат включени в националната система за защита от градушките и с тяхна помощ да се покрият местата с "бели петна".
Устройствата на практика "изтръскват" облака и градоносните образувания падат преждевременно, във вид на суграшица или много ситен град, който не уврежда. Технологията е разработена преди няколко години, за страната ни е новост от 3 години.
В момента в България има 20-25 такива оръдия на различни места, поясни Божидар Петков.
"Земеделците могат да си ги купуват с държавна субсидия от 50%, защитният радиус на едно оръдие е 800 дка. Тази инсталация е изключително полезна и ефективна за скъпоструващи култури – ягоди, малини, зеленчуци. Тези съоръжения струват в рамките на 100-120 000 лв."
Петков посочи, че способът е основан върху звукова ударна вълна.
"Първите разработки са били направени за защита на летища, градски центрове – бизнес центрове с много стъкла и най-вече паркингите на заводите за производство на автомобили, където има складирани хиляди автомобили. Имало е случаи, когато една градушка поврежда хиляди автомобили още на паркинга на завода."
Преминаващите самолети се движат на доста голяма височина. Имало е обаче възпрепятстване при захождане за кацане или излитане, уточни още Божидар Петков.
"В такива случаи наличието на такива оръдия в опасните зони може да бъде единствено в полза."
Петков е на мнение, че Агенцията за борба с градушките трябва да има регистър и да знае къде се намират тези оръдия, както и какви "бели петна" покриват.
"Да стане една централизирана система."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..
С тържествена церемония във Враца ще бъдат открити Ботевите дни, посветени на 149-ата годишнина от подвига на Христо Ботев и неговата чета...