Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не може да се разчита на случайно събрани мнозинства"

Атанас Славов: С ДБ не са водени разговори за кандидатурата на Бойко Рашков

"Никой не очакваше толкова рано да се загуби подкрепа за това управление"

Атанас Славов
Снимка: БГНЕС

С ДБ не са водени разговори за подкрепа на кандидатурата на Бойко Рашков като председател на КПКОНПИ, каза в интервю за БНР Атанас Славов от ДБ, член на Комисията по конституционни и правни въпроси. Той апелира да се изясни какво се има предвид - Рашков да оглави новия антикорупционен орган, когато бъде създаден или сегашния, на мястото на Сотир Цацаров.

Според Славов големият въпрос е занапред как ще се събират гласове по принципните и важни теми, които са част от коалиционното споразумение.

"Или просто пускаме законопроекти в пленарна зала и се надяваме по някакъв мистичен, почти трансцедентен начин за възникне воля, която да ги подкрепя."

Дори да продължим като управление на малцинството, следва да има яснота как се събира подкрепа в Народното събрание, не може да се разчита на случайно събрани мнозинства, подчерта той.

"Разговорът за това, че от ИТН някакви хора ще се отделят, не може да е сериозен разговор в една парламентарна република."

Славов е на мнение, че с ИТН трябва да има разговор най-малкото за конкретни политики, с които те са се ангажирали в коалиционното споразумение.

"Никой не очакваше, нито опозицията, толкова рано да се загуби подкрепа за това управление", смята депутатът от ДБ.

"Не изключвам поради поредицата от тежки кризи, в които се намираме, това правителство да изкара още известно време. Ако опозицията искаше да го свали, има начин това да се случи конституционно и той се казва вот на недоверие. Всички казват обаче, че няма да вкарват вот на недоверие", отбеляза Атанас Славов. Според него обаче трябва да има чуваемост между партньорите и "не може едни позиции да бъдат системно пренебрегвани за сметка на други".

Има въпроси, които трябва да бъдат изчистени в законопроекта за нов закон за противодействие на корупцията. Между двете четения ще се наложат редакции, уточни Атанас Славов. Той потвърди, че ДБ застава зад законопроекта.

"Големият въпрос беше как гарантираме, че органът, който изцяло ще бъде избиран от парламента, когато имаш политически избран орган с обикновено мнозинство, как гарантираш липсата на политическо влияние. Този въпрос седеше и при действащия орган за противодействие на корупцията, ще седи и при новия", коментира Славов в предаването "Преди всички".

По думите му от ДБ са предлагали сформирането да става от парламента, президента и да има и квота от съдебната власт, за да има гаранция за някаква независимост, но моделът не е бил възприет. Инспекторите, които ще разследват в новия орган, трябва да преценяват да се образува или да не се образува наказателно производство, уточни Атанас Славов.

"На един етап ще има съдебен контрол. Върху досегашните функции на Антикорупционната комисия, оперативно-издирвателни, нямаше съдебен контрол."

Разследващите инспектори и самата комисия ще могат да оспорват отказите на прокуратурата да образува досъдебно производство и да проведе етапи от него, поясни юристът.

"Между 80 и 90% от този закон е действащо право и в момента. Радикално новото като концепция в този закон са разследващите функции на комисията, механизмите за парламентарен и обществен контрол и повишената защита на подателите на сигнали", изтъкна Славов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23