Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 5-11 юни 2022

Алекс Тоткова (вдясно)
Снимка: НСА

17-годишната Александра Тоткова спечели бронзов медал от Европейската купа по спортно катерене в дисциплината "трудност" за мъже и жени в Арко, Италия. Дебютът на Алекс при големите беше миналата година, когато тя достигна третото място на Световната купа във Франция. Няколко дни след успеха си в Арко българската катерачка участва и в Световната купа в дисциплината “боулдър” в Бриксен, Италия, където зае 31 място.


В края на миналата седмица във Варна се проведе Национална купа по спортно катерене за мъже и жени в дисциплината „трудност“. Победиха Димитър Димитров от клуба на НСА и Ния Трифонова от клуб “Алтиус”.


Димитър Димитров, НСА


Мария Николова и Димчо Мицов спечелиха втория кръг от Държавния календар по скайрънинг - състезанието Парангалица Вертикален километър (Parangalitsa VK). То се проведе минлата събота в района на едноименния резерват в Рила, като състезателите трябваше да изминат 4,7 км с около 1000 метра изкачване от долната станция на лифт "Картала" до връх Исмаилица. Едно наистина предизвикателно трасе, както е видно и от снимката. Първи на върха пристигна дългогодишният национал по планинско бягане Димчо Мицов, с време 46:31 минути. Втори завърши бившият национал по лека атлетика на средни и дълги разстояния Николай Първанов (50:43), а трети финишира Никола Кондарев (52:08). При жените - победителката Мария Николова успя да изкачи трасето за 01:00:25, а само след 4 минути втора пристигна Антония Григорова (01:04:45). Третото място беше за Снежана Терзиева (01:10:27). За втора поредна година Parangalitsa VK беше част от проекта на Международната федерация по скайрънинг – VK Open Championship.


Парангалица Вертикален километър

Една от легендите в пакистанския алпинизъм - Али Раза Садпара, почина в болница, където беше лекуван няколко седмици след инцидент в планината. В средата на май той падна от скали по време на тренировка за предстоящо изкачване на К2. 56-годишният пакистанец е с близо 40-годишен опит във височинния алпинизъм и беше дълбоко уважван в родината си, беше учител на по-младото поколение пакистански алпинисти, включително на загиналия преди година под К2 Али Садпара, както и на Сирбаз Кан - пакистанецът с най-много изкачени осемхилядници (11). След новината за смъртта на Али Раза Садпара социалните мрежи бяха залети от скръбни думи на учениците му, които споделят, че той е спечелил сърцата им не само с качествата си на силен алпинист, но и заради скромността и щастието, на които е учил хората около себе си. Има общо 17 изкачвания на осемхилядниците Нанга Парбат, Броуд Пик, Гашербрум 1 и Гашербурм 2, бил е също на местните седемхилядници Сиа Кангри, Балторо Кангри и Спантик.


Али Раза Садпара (вляво)

Още новини от Пакистан, където вече започна сезонът за изкачване на намиращите се там високи върхове:

Свръзка от двама австрийци и един италианец осъществиха премиерно изкачване на шестхилядника Shaue Sar (6653 м) в планината Каракорум.

Филип Бругер (Philipp Brugger) Томас Франчини (Tomas Franchini) и Лукас Валднер (Lukas Waldner) са преминали 2000-метрова линия по Северната стена на върха, намиращ се в долината Momhil, близо до Shimshal. Първите 1400 метра от маршрута са били типично катерене по класическа северна стена, последвани от стръмни участъци и красив ръб, а последните 450 метра - заледен участък. На връщане са откатерили и рапелирали по същия маршрут.

Филип Бругер, който се занимава и със скайрънинг, направи преди две години, заедно с Jordi Tosas, опит за премиерно изкачване на седемхилядника Muchu Chhish (7452 м), сочен за най-високия неизкачен връх сред разрешените за изкачване.

На връх Shaue Sar

Междувременно, Денис Урубко пристигна в Пакистан, където ще направи с партньорката си Мария Кардел опит на неизкачван връх. След това ще се насочи към някой от върховете от групата на Гашербрумите.


Започна и една особено интересна експедиция - на четиримата алпнисти Джеф и Прити Райт, Колин Хейли и Фабиан Бул. Тя представлява интерес не само заради участниците, които са със солиден алпийски опит, но и предвид това, че е в долината Чaракуза, където преди 3 години трима български алпинисти изкачиха един от върховете там.


Джеф и Прити Райт

През октомври 2020 г. американците Джеф и Прити Райт изкачиха седемхилядника К6 Запад (7040 м, трето изкачване на този връх), а веднага след него и централния връх К6 (7100 м, премиерно изкачване). Третият член на групата - Колин Хейли, се оттегли заради влошено здраве. Именно тогава, от върха, семейство Райт решава да се върне някой ден в красивата долина Чаракуза. Двойката съобщи за тежки условия, в които са преминали изкачванията - дълбоки снегове и силни ветрове, заради което се отказват от основната си цел - най-високият връх от групата К6 (7282 м), на който няма успешна експедиция повече от 50 години*


През януари тази година Джеф и Прити Райт изкачиха 3 от 4-те върха в масива Торе, Патагония - иглата Standhardt, Punta Heron и Torre Egger. 

Фабиан Бул

Освен в Патагпния, участниците в сегашната експедиция имат опит в Алпите и Аляска, а Колин Хейли е изкачил осемхилядника Гашербрум 2. Четвъртият член - Фабиан Бул, през 2020 г. стана първият човек, полетял с парапланер от култовия връх Серо Торе в Патагония. Бул е и един от едва тримата алпинисти в света, успели да изкатерят соло с въже маршрут с категория на трудност 8с. През лятото на 2018 г. германецът направи премиерно изкачване с Алекс Хубер на шестхилядника Чоктой Ри (6166 м) в Каракорум, Пакистан.


Два месеца членовете на експедицията в Чаракуза ще бъдат без обхват и без интернет, и ще се отдадат максимално на всички екстри, които предлага чистият алпинизъм.

---

*Първото и единствено изкачване досега е на четирима австрийци през 1970 г. Тогава Едуард Кобълмюлер, Герхард Хаберт, Кристиан фон дер Хекен и Герд Пресел преминават югоизточния ръб, чийто последен участък сравняват със Северната стена на Айгер.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

05.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.01.15 година. 

публикувано на 05.01.25 в 08:15

Един ден "Хоризонт"

На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на  БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и  повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови  предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти  октомври 1965-та - първоначално само във..

публикувано на 03.01.25 в 03:00
Мария и Андрей Щремфел

Мария и Андрей Щремфел – една от най-известните двойки в алпинизма

Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света.  Миналия месец Андрей Щремфел..

публикувано на 30.12.24 в 11:00

29.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца:  "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.

публикувано на 29.12.24 в 08:15

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04