Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В село Трънчовица поставиха паметна плоча на Григор Вачков

Село Трънчовица
Снимка: Латника Светозарова

За плевенското село Трънчовица, 2022 година преминава под знака на две значими годишнини – 90 години от рождението на родения тук голям български актьор Григор Вачков и 110 години от създаването на читалището, което днес носи неговото име.

Жители на Трънчовица се събраха на селския площад, за да съпреживеят отново своята история.
"Роден съм в село Трънчовица и, в случай че би трябвало още веднъж да се родя, отново там желая да стане това". Това са думи на Григор Вачков.


В памет на Гришата, както го наричат с обич поколения българи, НЧ "Григор Вачков-1911" и кметство Трънчовица организираха Празници на хумора и сатирата на 3 и 4 юни. Самодейни и театрални състави, Танасовската музика от село Новачене създадоха празнична атмосфера, самодейци припомниха знакови роли на актьора Григор Вачков. Сред трънчовените бяха дъщерята на съпругата на Григор Вачков – актрисата Мартина Вачкова и неговата съпруга Силвия Вачкова. Най-силните спомени на Мартина Вачкова:

"В днешния ден аз изпитвам огромна благодарност към всички съселяни на баща ми, към всички хора, които поддържат паметта за него, които работят извънредно от сърце и душа без заплащане, за да подържат този музей на открито, който е една малка сцена като лятно малко театърче".

Мартина Вачкова и Силвия Вачкова     Снимка: Латинка СветозароваСъпругата на Григор Вачков Силвия Вачкова:

"В България няма звезди и той не е звезда.  Звездата е нещо изкуствено".

"Когато се запознахме той ми каза, че е болен, че малко ще живее".

Кметът на Община Левски Любка Александрова заяви:

"Радвайте се и се гордейте с този културен феномен - читалище, което 110 години е сърцето и душата на вашето село.  Оттук са тръгнали много таланти, точно тук на тази сцена е направил първите крачки, усетил е първите трепети и Григор Вачков".Емил Йорданов и Мартина Вачкова откриват паметна плоча  Снимка: Латинка Светозарова

Областният управител на Плевен Иван Янчев допълни:

"Народното читалище като център на българщината като средище, което привлича хора, които знаят и могат да съхраняват българщината, българските ценности, фолклор, самобитност".

Емил Йорданов дари паметна плоча, която е поставена на сградата на читалището, което носи името на Григор Вачков откриха я с Мартина Вачкова:

"Голям фен съм на българското кино и на тези, които са оставили толкова много истински неща за нас и за младите поколения".

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01