Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Джиков: Рискуваме да загубим милиарди за земеделие, 2027 г. отново да ядем внос

Забележките на Брюксел по Стратегическия план за земеделието ни казват дипломатично, че нямаме цели, изтъква земеделският производител

Тодор Джиков
Снимка: БГНЕС

"Ще получим много - 16 милиарда (лева – бел. ред.), но от същото – това, което изтече като програмен период. Страхувам се, че от новите 16 милиарда отново в магазините едва ли ще се радваме на български плодове и зеленчуци в изобилие, мляко, месо и т.н."

Това каза пред БНР председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков след първото заседание на тематичната работна група, която трябва да реагира на 405-те коментара и забележки на ЕК към българския Стратегически план за земеделието. Документът планира как страната ни ще изхарчи 8 милиарда евро за земеделие в следващия програмен период.

"Не може авторският колектив, който е написал условията и плана за предишния програмен период, да напише и този план, без каквото и да е участие на научния елит", изтъкна Джиков. Според него авторският колектив се е "взел много насериозно", поставил си е оценка 5, а в плана, върнат с многобройни забележки, няма реални цели и конкретика.

"Как и с колко ще възстановим примерно производството на плодове и зеленчуци в рамките на три години, как ще направи така, че да се произвежда повече мляко, месо, продукти с български суровини, как ще започне истинско коопериране на земеделските производители."

Снимка: Ани Петрова

За Джиков са налице "коректни, дипломатични забележки от страна на Европа и Брюксел", които макар и не в прав текст казват, че нямаме цели.

По най-бързия начин трябва да се сформира екип от Селскостопанската академия, за да се насочи ресурсът там, където трябва и където може, а не "да продължаваме да садим домати и да вземаме пари по баирите на Панагюрище", апелира земеделският производител.

"Затова достигнахме с лавандулата и с розата на този хал. Правим декари, вземаме едни субсидии, а на практика произвеждаме некачествена продукция, защото естественият хабитат, почвено-климатичният комплекс там не позволява да се изкара такова качество, каквото се изкарва в планинските и полупланинските райони."

Тези 16 милиарда са "уникален инструмент и огромен ресурс", с какъвто страната никога не е разполагала за земеделието си, коментира Тодор Джиков в предаването "Преди всички". По думите му има риск от загуба на тези евросредства и през 2027 г. да консумираме 75 на сто вносни продукти.

"Рискуваме 2027 г. да имаме още по-малко стопанства в сектор плодове, зеленчуците почти да изчезнат, тревопасното животновъдство да продължава да е в колапс. Това ли трябва да продължава да се случва?"

"Недопустимо е да продължаваме трети програмен период да се балтаем и да не успеем така да си структурираме инвестициите, интервенциите и схемите, че да развиваме силно земеделие, от което да се изхранваме", смята Тодор Джиков.

Той подчерта, че "не е срамно да изслушаш един земеделец", защото той е на терен и най-добре знае какво куца.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42