Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рекорден брой пожари в Кипър още в началото на лятото

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кипър започна лятото с рекорден брой пожари и с технически проблеми за осигуряване на необходимите въздушни средства за борба с огъня заради наложените на Русия европейски санкции. Само за последните 4 дни противопожарната служба е гасила 65 пожара, приела е и още над 140 обаждания за помощ, съобщиха от нея във вторник.

Най-големият огън в тази серия избухна в събота следобед на открита площадка с хиляди складирани стари автомобилни гуми за преработка.

Противопожарната готовност на страната бе засегната от наложените от Евросъюза санкции на Русия, тъй като заради тях стана невъзможна досегашната практика за лизинг на руски самолети за справяне с огъня. Кипър ще закупи два пожарогасителни самолета и два хеликоптера, процедурите за които ще приключат скоро, съобщи земеделският министър Костас Кадис. В същото време Никозия е в преговори със страни в региона за създаване на механизъм за предоставяне на навременна помощ при възникнали пожари, каза той.

Близо 6,4 млн. евро са изплатени за обезщетения, подпомагане на пострадалите и намаляване на щетите от катастрофалния пожар през юли миналата година в планинските райони на Ларнака и Лимасол, отчете правителството през седмицата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Туристи тренират в хотелски плувен басейн в югоизточния крайбрежен курорт Протарас, Кипър, август 2020 г.

80% заетост на крайбрежните хотели в Кипър за "дългия" уикенд

До 80% са запълнени крайбрежните хотели в Кипър за започващия тридневен уикенд и празнуването на деня на Свети Дух в понеделник, който е официален почивен ден в страната. Високата юнска заетост се отбелязва като добро начало за активния сезон на..

публикувано на 10.06.22 в 16:26

Кипър иска помощ от ЕС за преместване на нелегални мигранти от острова

Кипър е получил над 11 000 молби за убежище през първите пет месеца на тази година и иска спешна европейска солидарност за незабавното преместване на нелегалните мигранти от острова. Според Никозия предложението на Франция по въпросите на убежището и..

публикувано на 08.06.22 в 04:47
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп не планира скорошна среща с Путин

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че не планира скоро среща с руския си колега Владимир Путин - няколко дни, след като каза, че очаква да се срещне с него в рамките на две седмици, за да договорят мир в Украйна. Докато..

публикувано на 22.10.25 в 09:26

След седмица блокада: Парламентът събра кворум, заработи

След една седмица блокада, парламентът заработи. Депутатите събраха кворум – регистрираха се 167 депутати. Миналата седмица имаше три опита за събиране на кворум, но все неуспешни.  До този развой се стигна след частичните избори в Пазарджик,..

публикувано на 22.10.25 в 09:25
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски отива в Швеция за среща с премиера Кристершон

Украинският президент Володимир Зеленски ще посети днес Швеция, където ще се срещне с премиера  Улф Кристершон , предаде Ройтерс. Очаква се двамата да посетят предприятие, уточняват от шведското правителство. Вероятно ще е Saab - производител на..

публикувано на 22.10.25 в 09:12
Младен Владимиров

Младен Владимиров: Не се питаме кога детето се "чупи", а гримираме проблема

Когато има детска агресия, симптоматично се понижава температурата и никога не си даваме сметка за причините. Не си задаваме въпроса кога се случва детето да се "счупи", а започваме да търсим как да гримираме проблема . Този коментар направи..

публикувано на 22.10.25 в 09:01

"ДПС - Ново начало" продължава да подкрепя кабинета, но няма да участва в него

Лидерите на ГЕРБ и ДПС-Ново начало Бoйко Борисов и Делян Пеевски са провели среща в НС. Присъствали са и ръководствата на парламентарните им групи. За срещата съобщиха тази сутрин от пресцентъра на ГЕРБ на страницата на партията във Facebook...

публикувано на 22.10.25 в 08:57
Атанас Радев

Атанас Радев: Въпросът не е дали ще има предсрочни избори, а дали ще изпреварят президентските

Въпросът не е в това дали ще има предсрочни парламентарни избори, а кога ще, а и дали ще изпреварят президентските? Тази теза защити в ефира на БНР политологът Атанас Радев. "ДПС-Ново начало" започва да превзема фокуса на вниманието. Ако си..

публикувано на 22.10.25 в 08:25

Евродепутатите обсъждат как Съюзът може да продължи да подкрепя Украйна

Евродепутатите ще обсъдят предстоящата среща на върха на Европейския съюз в дебати с Европейската комисия и Датското председателство. Ще се обсъди как Европейският съюз може да продължи да подкрепя Украйна, както и реакцията на Общността на..

публикувано на 22.10.25 в 08:25