Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С Камарата на строителите се координира предстоящ общ протест

Стефан Чайков: Правителството видимо няма желание да се разплати с пътностроителните фирми

Заради липсата на индексация на цените на материалите строителните фирми предпочитат да платят неустойки за прекратяване на договорите, вместо да работят на загуба, посочи той

Стефан Чайков
Снимка: БГНЕС

Пътните проекти и поддържането на Републиканската пътна мрежа на територията са поставени пред реален риск от невъзможност за изпълнение и принудително спиране, алармират от Българската браншова камара "Пътища" (ББКП) в своя позиция.

"Видимо правителството няма желание да се разплати с пътностроителните фирми. Ние ще отговорим по адекватен начин."

Това заяви пред БНР Стефан Чайков, председател на Българската браншова камара "Пътища". Той определи доклада на междуведомствената група, проверяваща договорите на фирмите преди втория транш на разплащането на държавата, като "абсолютно несъстоятелен".

Относно огласеното от финансовия министър във връзка с доклада, Чайков изтъкна, че Асен Василев не говори за фрапантни разлики в единичните цени, а в цената за ремонт на километър път, но в ремонта на километър път в зависимост от състоянието му "могат да влизат безброй различни по вид и големина дейности".

Единичните цени за тези дейности са в резултат на проведени обществени поръчки и повече от 60% от тях са минали включително през съдебен контрол поради обжалвания, уточни Стефан Чайков. 

Според него в пространството се хвърлят "голословни твърдения" и затова никой не споменава конкретни фирми, "за да не може някоя фирма да предяви съдебен иск за уронване на престижа".

Самата работна група в доклада си признава "с червени букви", че няма компетенциите да се произнесе "дали едно строителство е текущ ремонт, основен ремонт, реконструкция, ново строителство", изтъкна Чайков в предаването "Преди всички".

Той изрази предположение, че една от причините нещата да се представят по този начин, са публичните конфликти във властта.

"За да се вменява на един или друг вина."

 Снимка: Радио ВидинЧайков припомни, че има споразумение с държавните институции до 30 юни да им се изплатят 100% от всички извършени дейности.

"Извън тези 650 и няколко милиона, които вече са платени, още около 520 милиона."

След тази дата фирмите могат да търсят правата си по съдебен ред, а започнатите и недовършени ремонти ще спрат, поясни Стефан Чайков.

Председателят на браншовата камара очерта проблема с индексацията на цените на материалите като национален и предупреди, че заради нарасналите цени при текущите цени по договорите строителните фирми предпочитат да платят неустойки за прекратяване на тези договори, вместо "да загубят много повече пари, изпълнявайки проекта".

"Това поставя под риск включително европейско финансиране – една голяма част от общинските ВиК проекти, проектите в железниците. Говорим за много големи суми."

"Вероятно ще координираме с Камарата на строителите най-малкото един общ протест", съобщи Чайков.

400 от близо 6 хиляди строителни фирми са фалирали през миналата годинаочаква се между 600 и 800 да фалират през тази година, каза още Стефан Чайков.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48