Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вотът на недоверие има всички изгледи да успее"

Татяна Дончева: Децата от ПП мислят за достатъчно само да желаят промяна

"ГЕРБ избързаха с вота, имат интерес още малко да забавят атаката"

Снимка: БГНЕС

"Кризата беше предопределена още съставянето на коалицията. Още миналата година казах, че ИТН са слабо място и че вероятно ще провалят коалицията. Въпросът за зависимостите им започна да се избистря и пред хората".

Това каза пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21".

И подчерта, че ИТН не е нормална партия, която е събирала достатъчно дълго време членска маса, в която органите да функционират по нормален начин.

"Извратено е, след като си направил референдум за мажоритарни парламентаристи и си казал, че мажоритарният избор ще е всичко за теб, да правиш периодично тест на детектор на лъжата. Тук не става въпрос за доверие, а за третиране на партийни членове. Мъдрият човек разбира, че леко може да наложи решение с авторитет, но е хубаво голямата част от членовете активисти да бъдат приобщени".

Според нея по-тежко е положението в "Продължаваме промяната", защото те са взели властта безпартийно и не може да се каже какви са механизмите на излъчване на хора или на контрол върху поведението им:

"Странни скаути по места са формирали листите. Тези деца си представят, че е достатъчно много да желаеш някаква промяна и да имаш много добри намерения. Как това да стане от само себе си? Цялата тази група е носител на начина на мислене "мразя думата "опит". Лошите решения в областта на икономиката надминаха песимистичните ми очаквания. Смятах, че в икономическата област ще са по-сръчни, а те се занимават със същите мошенгии като тези преди тях. Няма нужда Асен Василев да крещи и да ходи по дънки в парламента. Има си време и място как да ходиш. И няма нужда да гледаш като изцъклен и като зомбиран".

В предаването "Политически НЕкоректно" Дончева допълни, че вотът на недоверие има всички изгледи да успее според съотношението на силите:

"Уважаващият себе си шахматист не играе, докато бъде матиран и не разнася лозунги по залата за шахмат. Той си преценява няколко хода преди края, че ще бъде матиран. Това, което се случи на Никола Минчев, не е лоша оценка и някакво поведение на хора извън парламентарните норми. Това е нормален ход, в който опозицията подготвя вота си на недоверие. Когато шахматистите видят, че ще са мат след няколко хода, признават резултата".

Според нея Бойко Борисов е избързал с вота, защото ГЕРБ са имали интерес още малко да забавят атаката.

При нови избори ще се получи същото насипно състояние, заяви тя:

"Българинът не е готов да мисли фокусирано, да каже - каква работа има да се свърши и кой би могъл да я свърши. Той търси новатори, които колкото повече не е виждал, толкова повече смята, че могат да успеят. Това е абсурдно. Политиката е занаят, който иска огромен опит и огромни познания".

По думите ѝ вариант за експертно правителство съществува по-скоро на теория.

Интервюто с Татяна Дончева можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58