Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"През нашата територия и около нашата територия винаги ще има бежански потоци"

Делян Тодоров: Исторически прозорци като този с украинските бежанци не се отварят всеки ден

Допреди няколко години очакванията на мигрантите от Африка бяха изключително приказни и идилични, коментира фотожурналистът, изследвал мигрантските потоци

С възгласи "Благодаря, България" стотици украински бежанци се събраха на Поход на мира, за да благодарят на хотелиерите, които ги приютиха в базите си и ги спасиха от войната. Слънчев бряг, 20 април
Снимка: БГНЕС

Кризата с украинските бежанци показа, че не са научени уроците от предишната бежанска криза. Няма изградена система за реакция и всичко се случва на момента. Това мнение изрази пред БНР фотожурналистът Делян Тодоров.

"В исторически план България винаги е била периферия на съюза или империята, от която е била част – било то римска, било то гръцка, били то османска, било то съветска, било то европейска. Ние сме на такова географско положение, че през нашата територия и около нашата територия винаги ще има бежански потоци, от една или друга посока."

Според Тодоров у нас бежанците от Украйна са възприемани като много по-близки културно, езиково, религиозно, за разлика от хора, идващи от хиляди километри, с които нямаме общ бит и общи представи за миналото.

"От тази гледна точка има двоен стандарт. Това до известна степен е очаквано и може да бъде обяснено. Това не е специфика само на българското общество."

Като "пропуснати исторически ползи" фотожурналистът определи невъзможността да интегрираме достатъчно добре бежанците от Украйна. По думите му в демографската ситуация, в която се намира страната ни, "подобни исторически шансове и прозорци не се отварят всеки ден". 

В днешния Световен ден на бежанците Делян Тодоров ще участва в дискусията "Независима журналистика в действие - от Сенегал до Украйна“. Неговата тема е "Миграция от Африка към Европа – причини и перспективи". Тодоров е посетил Сенегал през 2021 г.

"Малко по-рано, предишната година имах възможност да проуча северната част на Африка, основно Мароко, да проуча и на терен места, самата ситуация в Гана и Сенегал – откъде се генерира мигрантският поток, откъде преминава и докъде стига или желае да стигне в Европа."

"Допреди няколко години очакванията бяха изключително приказни, идилични, създаващи усещане, че тези хора, които заминават, заминават с една утопия, в която всичко е прекрасно. Последните 5 години показаха, че не е така", изтъкна Делян Тодоров.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов дежурен кабинет във Велико Търново - пациенти има, лекари - не

Над 50 хиляди лева вложи Диагностично-консултативният център в областната болница „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново, за да разшири и ремонтира дежурния кабинет за неспешните пациенти на общопрактикуващите лекари през нощта, почивните и празничните дни. Осигурени са добри условия, но няма медици, които да дават дежурства . Така кабинетът ще..

публикувано на 04.06.24 в 06:40

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза - важна за зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05