Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При досегашните условия по договорите изпълнителите на проекти са не на нулата, а с десетки проценти на минус, казва кметът на Плевен

Георг Спартански: Политическата криза ще избута проблемите на общините в миманса

"Общините ще останат, както винаги, последна грижа"

Георг Спартански
Снимка: БГНЕС

"Държавата – това са общините. За да бъде добре държавата, трябва да бъдат добре и общините", заяви в интервю за БНР кметът на Плевен Георг Спартански, представител на Националното сдружение на общините.

Според Спартански политическата криза "ще избута" проблемите на общините "в миманса, общините ще останат, както винаги, последна грижа".

Относно парите за общините в актуализирания бюджет – 500 милиона лева за пътища и ВиК, договорени с правителството, кметът на Плевен посочи:

"След поредните турбуленции във висшата политика не е ясно това кога и дали изобщо ще стане факт."

Във връзка с липсата на индексация по договорите за строителство Спартански заяви, че това поставя общините в невъзможност да изпълняват проекти – с инвестиционни кредити на общините, със собствени приходи или по европейски програми.

"Изпълнителите казват – ние сме не просто на нулата, ние сме с десетки проценти на минус, ако изпълняваме при досегашните условия."

"Държавата, чрез народните представители в парламента, очевидно в момента се занимава с по-важни дела от това как общините да се справят с невъзможността да си довършат проектите и да бъдат заплашени от санкции", подчерта той в предаването "Хоризонт до обед".

По темата с отчисленията за тон отпадъци Георг Спартански припомни, че през първата година на пандемията е било взето решение местните власти да не внасят тези средства, същото предложение е било отправено от НСОРБ и за 2021 и 2022 г.

"Ние не искаме пари от държавата. Искаме да ни останат – за миналата и за тази година, парите, които са си наши – да можем да ги използваме в тази ситуация. (…) Да ни оставят средствата в общините. Тези, които сме внесли за 2021 г., да можем да си ги изтеглим. Тези пари общините сме ги разчели в бюджетите си за 2022 г. и сега невъзможността да ги ползваме допълнително утежнява финансовото ни положение. Това са много милиони."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41