Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Димитров, ДБ: България трябва да привлича качествена работна сила

Има ли шанс да минат законодателни промени за "синята карта"?

Добромир Иванов, Българската стартъп асоциация: "Синята карта" би развързала ръцете на бизнеса да вкарва по-лесно кадри

Снимка: consilium.europa.eu

На фона на политическите турбуленции, в парламента вече са предлагани промени в Закона за трудовата миграция. Предложенията са насочени към по-лесното привличане на висококвалифицирани специалисти от държави извън ЕС. Предложенията имаха своите аргументи и преди нахлуването на Русия в Украйна, но конфликтът добави и нови.

Т.нар. „синя карта“ ще може да се получава и от лица ползващи се със статут на временна или международна закрила. Заради войната в Украйна много международни компании предложиха преместването на висококвалифицираните си специалисти в държави от ЕС.

Случаят на Александър от Харков е такъв. Той работи за международна компания, която е преместила свои служители и в България преди войната. Така Александър се оказал тук ден преди началото на руското нахлуване.

"IT секторът се развива бързо. Компанията, за която работя, купи офиси в Полша, в Румъния. Те имат голям опит с откриването на офиси в други държави и с привличането на ITспециалисти. Работата от вкъщи също. Аз не съм турист, работя в България за чужда компания", разказва Александър.

Има малко бюрокрация по отношение на оформянето на договорите. Това трябва да става прозрачно, да бъде минимално затруднено, да е лесно оформянето на документите, тълкуването на законите, придобиването на различни разрешения, които са нужни, смята украинският специалист.

"С никакви проблеми не се сблъсках, докато уреждах работата си тук."

С новото законодателство опитът на притежателя на „синя карта“ ще бъде признат, дори и да няма диплома за висше образование. Ще се улеснят и командироването, повишаването в длъжност, смяната на работодател и пътуването в Европейския съюз.

Притежателят на „синя карта“ ще може да присъедини и членовете на семейството си и едновременно да кандидатстват за разрешение за пребиваване. Сроковете за кандидатстване ще са съкратени, а документите ще може да се издават и по електронен път.

Снимка: архив, БНР

Идеите за привличане на висококвалифицирани специалисти съществуваха и преди конфликта в Украйна. Желанието на ЕС беше да наеме повече квалифицирани специалисти, не само в IT сферата. Данните от 2015-а показват, че България е издала едва 61 сини карти, през 2019 – 706. Статистиката на Евростат се движи между 115 и 268 издадени карти впериода 2016-та- 2019-та година и то основно заради тромавата процедура.

Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация, се надява процедурата да промени тази статистика. Той акцентира върху новия контекст на засилена конкуренция в коя от европейските държави да бъдат насочени специалисти, които дори не са от конфликтните зони.

"ЕС го реши този въпрос за украинците, които са навсякъде. Има много хора, които са от други засегнати пряко или косвено държави – от самата Русия, Беларус, Молдова, Грузия, които се опитват да се махнат от тези държави", коментира той. По думите му дни след войната полското законодателство вече е улеснявало достъпа за бизнес за висококвалифицирани кадри.

"Синята карта" би развързала ръцете на бизнеса да вкарва по-лесно кадри, категоричен е Добромир Иванов.

Промените за „синята карта“ вече са в парламентарните комисии.

Мартин Димитров  Снимка: БГНЕС

Мартин Димитров от ДБ, които са вносители на законопроекта, обяснява, че въпреки несигурната политическа ситуация, той ще направи всичко възможно да бъде приет.

"Защото България трябва да привлича качествена работна сила. Законопроектът ще направи България по-конкурентна в сравнителен план с други страни, които се опитват да привличат образовани и подготвени  кадри."

От мандатоносителя ПП загатнаха, че готвят свои предложения, но няма  да ги обявят поне до следващата седмица.

Добромир Иванов от Българската стартъп асоциация изтъква, че въпреки трудностите интересът на висококвалифицирани специалисти към България остава

Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32
Блогърка Джули

Блогърката Джули: Бавария е есенцията на Коледния дух от детството ни!

За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт.  Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...

публикувано на 19.12.24 в 12:58

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04