Преди 160 години на днешната дата е роден проф. Иван Шишманов – преподавател по културна и литературна история, учен, ерудит, просветител, общественик, политик. Основател на редица културни институции в Следосвобожденска България, сред които Висшето училище (днешния Софийски университет), Художествената Академия, Етнографския музей, Българското археологическо дружество, Музикалното училище, читалища и библиотеки. Честванията, свързани с годишнината от рождението на проф. Шишманов започват от днес.
В Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” беше открита изложба с автентични документи на проф. Шишманов.
Витрините, разположени в централното фоайе на Библиотеката, съдържат оригинални документи, свързани с живота и делото на проф. Иван Шишманов, на съпругата му Лидия и сина му Димитър Шишманов. „Иван Шишманов и Обединена Европа” е една от експозициите, посветена на Паневропейската идея на проф. Иван Шишманов. Неин автор е проф. Румяна Конева от Български културен институт във Виена.
Председателят на Съюза на народните читалища д-р Николай Дойнов дари бронзов бюст на проф. Шишманов, изработен от плевенския скулптор Венцислав Василев.
Желаещите да посетят изложбата могат да го направят до 7 юли.
След витрината с документи, свидетелстващи за бащата и дядото на Иван Шишманов, следва витрина с първите литературни опити на Иван Шишманов като студент във Виена. Запазени са библиографични бележки, в които той разказва как е изпратен да учи там, благодарение на българското благотворително дружество „Напредък“.
В отделна витрина е изложен Сборникът за народно умотворение, наука и книжнина, излизал в продължение на 18 години под редакцията на Шишманов и където е публикувана първата част от „Под Игото“ на Иван Вазов.
Двете заключителни витрини са посветени на неговата спътница в живота Лидия Шишманова, дъщеря на украинския историк и философ Михаил Драгоманов.
Репортаж на Виктория Петрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...