Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едни от талантливите музиканти в „Софийски музикални седмици“ са от Южна Корея

Йоана Каменарска и Надежда Табакова ще имат рецитал на 2 юли

Снимка: Ани Петрова

До 2 юли продължава 53-тия международен фестивал „Софийски музикални седмици“.

Южнокорейската композиторска школа за втори път присъства на фестивала, тя е доста космополитна.Тя стъпва на корените на корейската музика, но същевременно тя работи със западната стилистика и изразни средства и това я прави интересен мост между Изтока и Запада като излъчване в тяхната музика“, каза за БНР професор д-р Момчил Георгиев, председател на Фондация Международен фестивал „Софийски музикални седмици“.
Той обясни, че са написани произведения специално за фестивала:
"Тази година имаме млади композитори над 12 души".
Момчил Георгиев  Снимка: личен архив
Музикантът Лилия Бояджиева направи концерт на 18 юни заедно с Ангелина Абаджиева в София.

"Сега е нашият първи рецитал с три доста различни, интересни произведения. Първото е сонатата от Едвард Григ в доминор, това е най-познатото от всички. Следващата е италианска сюита от Стравински на базата на балета "Пучинела", допълни за предаването "Нощен Хоризонт" Лилия Бояджиева.

Лилия Бояджиева- организира Международния конкурс за пиано и композиция „De Bach au Jazz“ (2013, 2015, 2018, 2021). Тя е също член на жури на международни конкурси („Skriabin“ в Италия, „Maria Callas“ в Гърция, „Krasnodar“ в Русия и др

Йоана Каменарска и Надежда Табакова ще имат рецитал на 2 юли. Цигуларката Теодора Късметска и Ружа Семова за първи път ще бъдат на софийска сцена:

"Ние с моята колежка и дългогодишна приятелка Ружа Семова за първи път ще участваме в Софийски музикални седмици", каза за "Хоризонт" Теодора Късметска.

Албена Врачанска също участва в Международния фестивал „Софийски музикални седмици“:

"Тази година съм предвидила да посвиря лично, не само като композитор, но ще свиря също. Няма да свиря през целия концерт, но ще представя една премиерна пиеса за соло пияно и моя нов диск "Dream lover"

Тя е издала четири авторски диска. Нейни произведения са изпълнявани в различни държави.

Проф. Стефан Попов е преподавал в Бостънския университет и в Англия, където живее през последните 45 години. Той ще изнесе концерт на 26 юни от 18 часа в зала "Оборище" 5. 

"В програмата съм избрал доста интересни три произведени ще свирим заедно с Антон. Те са може би едни от най-трудите и интересни произведения. Ще свирим Бетовен петата соната, която е една много интересна соната-късен Бетовен опус 102, има интересни неща в нея, не е съвсем същия Бетовен, който имаме в другите му сонати. Другата пиеса, която ще свирим е една от най-виртуозните челови сонати - Арпеджионе соната от Франц Шуберт. И накрая ще свирим известната соната в моя транскрипция на Цезар Франк, която е една от най-известните сонати в цигулковата литература и напоследък много училища я изпълняват тази соната". 

Пианистът Иво Върбанов, издател на дискове заяви:

"Програмата е изцяло романтична, творби на Шуберт -  известната "Фантазия" за пиано 40 , също така Шуман "Картини от изтока", не много изпълнявани творби опус 66, Брамс, нови любовни песни, валсове, което е доста известно произведение във формат 4/90 и вокален квартет. В този случай ще бъде оригиналната версия за пиано 40". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

 

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29