Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едни от талантливите музиканти в „Софийски музикални седмици“ са от Южна Корея

Йоана Каменарска и Надежда Табакова ще имат рецитал на 2 юли

Снимка: Ани Петрова

До 2 юли продължава 53-тия международен фестивал „Софийски музикални седмици“.

Южнокорейската композиторска школа за втори път присъства на фестивала, тя е доста космополитна.Тя стъпва на корените на корейската музика, но същевременно тя работи със западната стилистика и изразни средства и това я прави интересен мост между Изтока и Запада като излъчване в тяхната музика“, каза за БНР професор д-р Момчил Георгиев, председател на Фондация Международен фестивал „Софийски музикални седмици“.
Той обясни, че са написани произведения специално за фестивала:
"Тази година имаме млади композитори над 12 души".
Момчил Георгиев  Снимка: личен архив
Музикантът Лилия Бояджиева направи концерт на 18 юни заедно с Ангелина Абаджиева в София.

"Сега е нашият първи рецитал с три доста различни, интересни произведения. Първото е сонатата от Едвард Григ в доминор, това е най-познатото от всички. Следващата е италианска сюита от Стравински на базата на балета "Пучинела", допълни за предаването "Нощен Хоризонт" Лилия Бояджиева.

Лилия Бояджиева- организира Международния конкурс за пиано и композиция „De Bach au Jazz“ (2013, 2015, 2018, 2021). Тя е също член на жури на международни конкурси („Skriabin“ в Италия, „Maria Callas“ в Гърция, „Krasnodar“ в Русия и др

Йоана Каменарска и Надежда Табакова ще имат рецитал на 2 юли. Цигуларката Теодора Късметска и Ружа Семова за първи път ще бъдат на софийска сцена:

"Ние с моята колежка и дългогодишна приятелка Ружа Семова за първи път ще участваме в Софийски музикални седмици", каза за "Хоризонт" Теодора Късметска.

Албена Врачанска също участва в Международния фестивал „Софийски музикални седмици“:

"Тази година съм предвидила да посвиря лично, не само като композитор, но ще свиря също. Няма да свиря през целия концерт, но ще представя една премиерна пиеса за соло пияно и моя нов диск "Dream lover"

Тя е издала четири авторски диска. Нейни произведения са изпълнявани в различни държави.

Проф. Стефан Попов е преподавал в Бостънския университет и в Англия, където живее през последните 45 години. Той ще изнесе концерт на 26 юни от 18 часа в зала "Оборище" 5. 

"В програмата съм избрал доста интересни три произведени ще свирим заедно с Антон. Те са може би едни от най-трудите и интересни произведения. Ще свирим Бетовен петата соната, която е една много интересна соната-късен Бетовен опус 102, има интересни неща в нея, не е съвсем същия Бетовен, който имаме в другите му сонати. Другата пиеса, която ще свирим е една от най-виртуозните челови сонати - Арпеджионе соната от Франц Шуберт. И накрая ще свирим известната соната в моя транскрипция на Цезар Франк, която е една от най-известните сонати в цигулковата литература и напоследък много училища я изпълняват тази соната". 

Пианистът Иво Върбанов, издател на дискове заяви:

"Програмата е изцяло романтична, творби на Шуберт -  известната "Фантазия" за пиано 40 , също така Шуман "Картини от изтока", не много изпълнявани творби опус 66, Брамс, нови любовни песни, валсове, което е доста известно произведение във формат 4/90 и вокален квартет. В този случай ще бъде оригиналната версия за пиано 40". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

 

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16