Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велизар Енчев: Когато вършиш национално предателство, влизаш в историята, но с черни букви

"Преди 10 ноември за Македония бяхме зависими от Съветския съюз, сега сме зависими от Европейския съюз - каква е разликата?"

"Преди 10 ноември по отношение на Македония изцяло бяхме зависими или почти изцяло от Съветския съюз. Сега сме изцяло зависими или почти изцяло зависими по въпроса за Македония от Европейския съюз. Каква е разликата в случая между Европейския съюз и Съветския съюз? Няма разлика. Тогава съветското посолство решаваше всичко или почти всичко, сега френското посолство разговаря с г-н Христо Иванов, самият той се предлага да разговаря, дори пита кога е удобно да свалим (ветото – бел. ред.), да не би да закъснеем. Изцяло под евроатлантически натиск вземаме едно решение, за което изобщо не беше необходимо да се бърза."

Този коментар направи в предаването "Политически НЕкоректно" журналистът и балканист Велизар Енчев.

Всеки договор е по-добър от вербалната война, изтъкна журналистът, но посочи, че преди време сме дали "зелена линия за членството на Република Македония в НАТО срещу празен лист", а сега повтаряме упражнението отново под евроатлантически натиск.

"Заради войната в Украйна ние сме принудени да бъдем подложени и да  приемем евроатлантическия натиск."

"Изненада ме гласуването – както генерално, така и по групи. А не ме изненада, защото Кирил Петков даде предварителна заявка – за голямо съжаление този сценарий, който той описа – падаме, сваляме ветото, връщам се, е на път да се осъществи", заяви Енчев, след като парламентът свали ветото върху преговорите на РСМ с Европейския съюз.

По думите му анализът защо различните партии са гласували "за" ще бъде много песимистичен и "ще разколебае или би трябвало да разколебае много хора да гласуват за тези партии".

ГЕРБ се отрече от три основополагащи акта в отношенията с Македония – от Договора за приятелство, от много добрата Рамкова позиция на правителството на Бойко Борисов от 2019 г. и от гласуваната 24 часа по-късно Декларация на парламента, която повтаря рамковата позиция, подчерта Велизар Енчев. Според него това се е случило под "инструкция от американското посолство".

"Втората партия, която е реализатор на тази инициатива – ДБ, учтиво я наричам секта, която изцяло е на издръжката на неправителствени организации в България, която изцяло се съобразява с чуждото посолство в лицето на Франция. На трето място ДПС защо постъпи по този начин? Те изцяло изпълняват директивата на Ердоган, тя е публична, не е тайна всички ислямски общности на Балканите, в съответните държави, които кандидатстват за членство в ЕС, да бъдат приети в ЕС, за да бъдат бъдещо лоби на Турция за членство в ЕС. Но що се отнася до партията ПП – те осъществиха национално предателство, тъй като това, което обеща премиерът Кирил Петков по отношение на Македония, той го направи."

Велизар Енчев потвърди думите на Кирил Петков, че решението на парламента е историческо, но в друг смисъл:

"Историческо е, когато вършиш национално предателство – влизаш в историята, но с черни букви."

"Македонизмът може да бъде полезен понякога. Ние приехме нещо, което не е в наша полза, но македонизмът в своя фанатизъм може да бъде полезен. Те не могат да приемат това, и да искат", отбеляза Велизар Енчев по повод на критиките на Скопие към френското предложение. 

"Генерално президентът носи вина, че простреля българския народ с това, че инсталира във властта правителството и най-вече партията ПП. ПП е изцяло президентски проект, който завършва с абсолютен провал", смята Велизар Енчев.

Цялото интервю с Велизар Енчев чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04