Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметове от Смолянска област: Общините са на ръба на оцеляването

Свлачище в Смолянско
Снимка: Радостина Чернокова, БНР

Общините са в критично положение и на ръба на оцеляването, коментират кметове от Смолянска област. В планинския регион, в който след всеки обилен дъжд или сняг има бедствие, а последствията се отстраняват години след това - какво ще стане с проектите в региона след политическата криза? И защо е важно общините да се включат в актуализацията на бюджета? 

Към Смолянска област трябва да има приоритетна политика заради сложния планински терен и единствения достъп само с автомобил. Това се тръби от десетилетия, но остава като глас в пустиня, коментират родопчани. Накъдето и да погледнеш - и по общинска, и републиканска инфраструктура - има следи от наводнения и бедствия. 

С последиците от наводнението през декември се борят и в община Рудозем.

Кметът на община Девин Здравко Иванов изрази оптимизъм за трите обекта след миналогодишното наводнение, за които има осигурено финансиране и ще бъдат завършени в срок, а пътят за Триград ще бъде проходим.

"Един от големите проблеми между правителството и общините е този, че общините не бяхме предвидени в проекта за изменение за актуализация на бюджета. Надеждите са, че ще бъдат предвидени от страна на народните представители, защото между първо и второ четене има много ясни и конкретни предложения от страна на Националното сдружение на общините в България", коментира кметът на Рудозем Румен Пехливанов.

"Не приемам тезата, че общините не са получили финансиране за общински дейности и по бедствия аварии за най-важните проекти", каза депутатът Зарко Маринов от "Демократична България", който е член на Парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление. Той потвърди, че общините не присъстват в така внесената актуализация на бюджета от Министерство на финансите, но беше увеличен трансферът към общините с няколкостотин милиона лева. 

"Само за Смолянска област общата изравнителна субсидия в Бюджета от 1-ви април е завишен със седем милиона лева, с два милиона и половина лева са завишени капиталовите разходи", допълни Зарко Маринов.

Той е един от вносителите на решението на НС, с което бе дадена възможност пътните ремонти през лятото да продължат по вече сключените договори за текущ ремонт на пътища до 30 септември, като 50 процента от сумата в размер над 650 милиона лева вече беше приведена на фирмите и е платена.

Народният представител Зарко Маринов уточни още, че заради проблемите в регионалното министерство и оставката на вицепремиера и министър на регионално развитие Гроздан Караджов може да има известно забавяне.

Репортаж на Радостина Чернокова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът остави без уважение искането за спиране на действието за постановлението за минималната заплата

Върховният административен съд остави без уважение искането за спиране на действието на постановлението на Министерски съвет за определяне размера на минималната работна заплата.  Съдът остави без уважение искането на Асоциация на индустриалния капитал в България за спиране на действието на Постановлението на правителството за определяне размера на..

публикувано на 26.11.24 в 16:59

Три републикански пътя в област Велико Търново ще зимуват в ремонт

Три републикански пътя, които минават през област Велико Търново, ще зимуват в ремонт, съобщи директорът на Областното пътно управление Венцислав Ангелов. Изцяло е подготвен Проходът на републиката и на него вече са монтирани червените ограничителни колчета срещу неправилно изпреварване. Единият от пътищата, които ще зимуват в ремонт, е..

публикувано на 26.11.24 в 16:57

Неофициално: Унгарското председателство е изготвило документ за България и Румъния в Шенген

По неофициална информация Унгарското председателство на Съвета на ЕС е изготвило решението за пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген от 1 януари 2025 г.  Главчев очаква на 12 декември финалното решение за Шенген Документът ще бъде обсъждан утре на заседание на посланиците на страните от ЕС и гласуван на срещата на министрите на..

публикувано на 26.11.24 в 16:55

Малките магазини за хранителни стоки формират 10% от БВП на страната

Малките търговски обекти за хранителни стоки формират 10% от брутния вътрешен продукт на страната. За първи път тази година, традиционната търговия расте по-бързо от модерната на фона на тенденцията от последните 10 години, когато са затворени 10 000 семейни търговски обекта.  Въпреки конкуренцията на хипермаркетите, малките семейни хранителни магазини..

публикувано на 26.11.24 в 16:41

КС допусна и петте дела за касиране на изборите и ги обедини

Единодушно Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание.  КС с обновен състав решава по 5 дела за частично или пълно касиране на вота Назначени са експертизи с различни задачи и различни срокове, като най-отдалеченият е 10-и..

публикувано на 26.11.24 в 16:37
Ректорът на Софийския университет

Йотова: Важно е да заработи НС, да има избран редовен председател

Вицепрезидентът Илияна Йотова каза, че утрешният 6 опит за избор на председател на парламента изглежда предизвестен: "До утре има все още много време. След днешните доста радикални заявки на различните политически партии, особено на първите две, к ато че ли този избор изглежда предизвестен. Но все пак нека да се надяваме в следващите часове на..

публикувано на 26.11.24 в 16:30
Доц. Николай Тодоров, директор на РИМ Силистра

Османо-турските архиви попълват празнини в българската история в РИМ Силистра

Архивите от миналото са изключително важни за бъдещето, защото те са ключът към разбирането на това, откъде идваме, какви грешки сме допуснали и какви успехи сме постигнали. Те са мост между поколенията, осигурявайки ценни уроци, които могат да оформят нашето настояще и бъдеще.  Така стои въпросът и с османо-турските архиви, които попълват..

публикувано на 26.11.24 в 16:24