Със запаси на природен газ малко над 15% България може да издържи на критична ситуация само 45 дни, при това, с покриване на около 40% от потреблението. Това обявиха експерти по време на конференция, посветена на световния ред след края на войната в Украйна.
Най-тежкото изпитание за Европа и света след началото на военния конфликт е кризата в енергетиката, очакват ни тежки месеци, с влошени доставки и нов ръст на цените.
Прогнозира се и продоволствена криза, а инфлацията при храните да е между 100 и 200%.
Форумът, който отправи поглед към следващия ден и това как ще живеем заедно след войната, бе организиран от фондация "Фридрих Еберт".
Всички мнения, които се чуха по време на дискусията, тръгваха оттам, че кризите, които Европа и светът изживяват в момента, са заложени още преди войната в Украйна и само са обострени от военния конфликт. И също така - като големият печеливш - и в икономически, и в политически аспект - от всичко, което се случва сега, е сочен Китай.
Как Европа и светът реагират на енергийната криза, която удря най-силно върху правителствата, бизнеса и населението?
Заради високите цени на енергоносителите под въпрос са параметрите на зелената трансформация в Европейския съюз, посочи енергийният експерт Елизабет Йонева от УНСС.
И ако Европа ще разчита на газовите доставки от Съединените щати, трябва да има предвид ръста в цените на вътрешните пазари там, както и факта, че с напредването на лятото голяма част от количествата там ще бъдат насочени към осигуряването на собствените резерви.
Американският втечнен газ е на базата на шистовата технология и ако Европейският съюз, по някакъв начин я осъжда, защо ще разчита именно на нея?
Накъде може да погледне Европа, при преначертаването на енергийната карта на света?
Експертите препоръчват да е към страните от Северна Африка, където Китай през последното десетилетие вече е договорил огромните количества, така че ЕС и тук трудно ще навакса пропуснатото.
Какви са възможностите за България и региона?
Не по-обнадеждаваща и успокояваща се очертава и картината с продоволствената сигурност, когато големите пристанища износители са блокирани или окупирани. Пазарът реагира на недостига и цените растат, посочи евродепутатът от БСП Петър Витанов.
"Настоящата война е кръстопът за европейската политика за сигурност и повратна точка в международния ред", казва Любомир Кючуков от Института за икономика и международни отношения и прогнозира тежка перспектива пред Европа.
Тревожна перспектива очертаха експертите и политици, участници във форума, за следвоенна Европа и нарушен световен ред, с разклатени международни институции и международно право.
Репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
По минимум две безплатни влизания за час в Терминал 2 на Летище София поискаха от Националната Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи. От асоциацията изпратиха писмо до "СОФ Кънект" – операторът на столичния аеропорт, и до медиите. "Решението за ограничаване на достъпа до Терминал 2 до десет минути е..
Мобилни полицейски екипи започват срещи с жителите на област Монтана от днес. Първите две села, които ще бъдат посетени, са Долна и Горна Вереница. Полицаите ще посетят до края на февруари жителите на 8 малки населени места на територията на областта. В състава на мобилните екипи влизат служители от криминална, икономическа, охранителна и..
На редовно заседание общинските съветници в Петрич ще разгледат предложение за повишаване на капацитета за пренос на природен газ от Гърция за България. Точката е включена в предварително обявения дневен ред на 12-ото редовно заседание. Сесията е насрочена за 13:30 часа, предаде БТА. Кметът на община Петрич Димитър Бръчков предлага общинските..
В Плевен днес се открива 22-то Международното изложение-договаряне "Пчеларство - Плевен 2025". Форумът продължава до 9 февруари и се провежда по повод деня на свети Харалампи – покровител на меда и пчеларите, който се отбелязва на 10 февруари. В изложението тази година ще участват над 100 фирми, пчелари и организации от близо 20 държави..
Индустриите от технологичната икономика представляват 20% от БВП, а не участват в официалния разговор. Това заяви пред БНР Доброслав Димитров, председател на БРАИТ. БРАИТ отново не успя да стане член на Националния съвет за тристранно сътрудничество. "Ние отговаряме на всички критерии. Предстои да разберем как държавата е решила, че..
Министърът на отбраната на Съединените щати Пийт Хегсет застана зад предложението на президента Доналд Тръмп – Америка да поеме контрола над Ивицата Газа. По думите на Хегсет всички опции са на масата. Тръмп заяви, че САЩ може да установят контрол над Ивицата Газа В интервю за телевизия Fox News шефът на Пентагона не разтълкува думите на..
Френското правителство с премиер Франсоа Байру устоя на двата вота на недоверие, внесени от крайната десница. Премиерът ще прокара без парламентарен вот проектозакона за бюджета за настоящата година. Правителството на Франсоа Байру издържа и двете изпитания, наложени от депутатите от крайната левица. Двата вота на недоверие - заради..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..