Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успокояването на пазара ще го предпази от сътресения

Очаква се охлаждане на страстите на имотния пазар

Стойността на жилищата продължава да расте, но намаляват стихийните инвестиции, забавя се ипотечното кредитиране

Снимка: Добромир Видев

Стабилност на пазара на недвижими имоти и по-голяма прогнозируемост до края на годината очакват брокери на жилищни имоти. Според тях се върви към стопиране на стихийите инвестиции, повече планиране от страна на купувачите и по-ниски обороти, които експертите отчитат като здравословни за пазара.

Активността на пазара на недвижими имоти през последните две години в последните месеци започва да се овладява. Нездравият инвестиционен порив при част от клиентите се обуздава, за сметка на здравия разум. И купувачи, и продавачи подхождат по-балансирано и с по-здрава преценка в решенията за поведението си на пазара, казва Изабела Клисарска, управител на една от големите брокерски компании.

"Надпревара за покупка на даден имот, изключително ограничено предлагане откъм качествени и стойностни имоти, за всеки от които да има повече от един потенциален интерес, необходимост от реакция в рамките на часове – това за мен са индикации за ненормално действащ пазар. Успокояването, което лека-полека започваме да усещаме, има потенциал да стабилизира всичко това, за да нямаме резки сътресения, каквито в не толкова далечното минало са се случвали."

Пазарът на жилищни имоти се стабилизира и след първоначалния стрес от войната в Украйна. Инвеститорите решиха проблема си с поскъпналите материали, някои - за сметка на ревизирани цени по вече сключени договори, други - с моментно оттегляне на новите оферти от пазара, с цел остойностяване на реалните разходи, но замразени обекти на етап строителство няма. Въпреки това, притеснени купувачи, залагайки "на сигурно", погледнаха отново към старото строителство:

По-младите купувачи с добри доходи се ориентират повече към новото строителство  Снимка: БГНЕС

Изабела Клисарска потвърждава интереса както към панелното строителство, така и към старото тухлено строителство. Сред предимствата тя открои площите и формата на помещенията.

По-младите купувачи с добри доходи обаче търсят повече ново строителство, в по-напреднал етап или с рисковете преди завършването на грубия строеж.

Стойността на жилищата продължава да расте, въпреки новите тенденции и пресяването на необузданите инвеститори от купувачите в нужда.

С 15% е нараснала средната цена от началото на годината в сравнение със същия период на миналата. За София средната цена за 2021 г. е 1500 евро на квадрат, докато към настоящия момент цената се покачва до  1600-1700 евро.

Забавя се и темпът на ипотечно кредитиране, заради ръста на инфлацията и очакваното поскъпване на кредитите.

"Започват хората вече да преосмислят особено инвестиционните си намерения. Имаме включително купувачи, които след процес, тръгнал в посока покупка, започват да се преориентират временно към търсене под наем с оглед на несигурността, която те виждат в своите доходи като стойност на парите, които получават."

Клисарска прогнозира охлаждане на страстите на имотния пазар, което да не предизвика резки промени и катаклизми във функционирането му.

"Защото пазарът в последните две години не беше логичен."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18