"Ултиматумът от руска страна е недопустим и България по никакъв начин не можеше да се съобрази с подобен тип ултимативно искане. Самата българска нота беше действие в полето на дипломацията, но политически мотивирано".
Това каза пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института по икономика и международни отношения, бивш посланик на България в Лондон.
Той поясни, че решение за прекратяване на дипломатически отношения се взема на възможно най-високо ниво.
"Руският ултиматум на посланика не може да не бъде съгласуван и на ниво президент. Това подсказва, че Русия си оставя отворени вратите за последващи действия. Русия говори за затваряне на посолството, а в нашата нота имаше заявление за временно закриване на генералното консулство на България в Екатеринбург. В българския закон за дипломатическата служба не фигурира хипотезата за временно закриване на дадено дипломатическо представителство. Такова представителство се открива или закрива по предложение на външния министър и с решение на Министерския съвет. Не ми е известно да има стъпки в тази посока".
В предаването "Събота 150" Кючуков коментира и темата за Северна Македония:
"Не всички неща, които България иска, са в двустранен план. Част от българските притеснения и искания са към ЕС. Най-типичният пример е казусът с езика... Гаранция, че историята ще бъде част от преговорния процес, е реферирането в преговорната рамка между ЕС и РСМ към Договора за добросъседство. Без подобна референция в преговорната рамка предложението би било неприемливо за България".
Според него изниква обаче по-сериозен проблем - едно обстоятелство, което българското правителство привнесе.
"Вървейки в правилна посока в международен план, то направи много грешки във вътрешен план. Отговорността за споразумението се прехвърли от правителството към парламента. Парламентът не редактира документи, а одобрява вече финализирани документи. Това сигурно е прецедент в световната практика, когато парламент одобрява проект. Какво се случва, когато този проект претърпи промени?".
По думите му постигането на споразумение за РСМ не означава победа или поражение:
"Важното е, че България получава чуваемост на нейните притеснения в Европейския съюз. А РСМ постига стратегическата си цел - да се отвори пътят на страната към Евросъюза. От тази гледна точка това би било добро споразумение".
С коментар по темата за Северна Македония в "Събота 150" се включи и Мариян Николовски, главен редактор на македонската телевизия "Сител". Според него доверието между българския и македонския народ е силно нарушено заради ветото на София. Той изрази надежда, че трезвото мислене ще надделее и македонският парламент ще одобри френското предложение за изход от спора.
Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..
Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..
Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..
Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова. "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..
На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината - децата не са ходили на училище или са допуснати много неизвинени отсъствия. 21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...
Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..
Окръжният съд в Кюстендил е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса, казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"