В много от театрите има драматург, а в музикалните – и музиковед, но по време на един от най-провокативните и интересни израелски фестивали – този в Яфо, стана ясно, че е добре да има и психолог или психотерапевт. Най-невероятното, което тази година предложиха на зрителите, беше театър без актьори. Знае се, че театър без публика е просто репетиция, но без актьори?! Става въпрос за международни проекти, в които провокацията е да привлекат зрителите в интерактивни постановки, в които самите те да бъдат и актьори, и сценаристи, сами да определят как ще се развие сюжета. Обикновено човек рядко се вглежда в останалите зрители, а гледа към сцената. В тези представления не бе така. В първото – с название „Хронотоп“ /Временна връзка/, записан на диск глас посочва условията на всяко задание. Всеки пише на лист своя отговор и го предава на съседа си. Оттук нататък се развихря дискусия.
Вторият спектакъл е епистоларен и носи название „Sender Unknown“ /Подател – неизвестен/. В сандък има 12 писма, които хората от залата четат последователно. Писали са ги истински личности от Украйна, Сибир Туркменистан и Германия. Във всяко от писмата те постават проблеми, които ги вълнуват – войната в Родината им, дали е добре, че се е разпаднал Съветският съюз, или по-интимни – какво е щастие, защо не може да си намерим подходящ партньор или дори дали е удоволствие да накъсаш на парчета 100-еврова банкнота. Всеки може да каже мнението си по тези проблеми, да подпише петиция или просто да се изсмее.
Последният от този вид спектакли е на една от най-странните сцени на Израел. В дъното й няма декори, а огромно стъкло, през което се виждат морските вълни, защото сградата на центъра „Перес ле шалом“ е на брега на морето. В 18 часа, когото започва спектакълът, слънцето се спуска към морето. В края на интерактивната среща започва залезът – едно наистина вълнуващо и нямо представление!
По принцип, театър „Гешер“, който е в основата на яфенския фестивал, е наречен „Руският“, Той обикновено организира гастроли на необикновени спектакли. Част от тях са носители на приза „Златна маска“, други са сред най-обсъжданите в местните медии. Тази година заради войната в Украйна не можеше да си го позволи. Но даде възможност на театрали – бежанци от Украйна, Русия и Беларус, да се представят пред публиката на Израел със свои спектакли. Знайно е, че при емиграция, освен че човек губи дома и приятелите си, много често жертва професията си. Не е рядкост флейтистка да трябва да се грижи за престарели хора или професор да мете улиците. Затова жестът да се даде възможност, попадайки в нова страна, артисти, музиканти и режисьори да стъпят отново на сцена, е уникален. А публиката подкрепи новодошлите, тълпейки се на техните спектакли, концерти, мюзикъли.
В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти по която два..