Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отзвук от Фестивала в Яфо

Пристанището на Яфо
Снимка: pixabay.com

В много от театрите има драматург, а в музикалните – и музиковед, но по време на един от най-провокативните и интересни израелски фестивали – този в Яфо, стана ясно, че е добре да има и психолог или психотерапевт. Най-невероятното, което тази година предложиха на зрителите, беше театър без актьори. Знае се, че театър без публика е просто репетиция, но без актьори?! Става въпрос за международни проекти, в които провокацията е да привлекат зрителите в интерактивни постановки, в които самите те да бъдат и актьори, и сценаристи, сами да определят как ще се развие сюжета. Обикновено човек рядко се вглежда в останалите зрители, а гледа към сцената. В тези представления не бе така. В първото – с название „Хронотоп“ /Временна връзка/, записан на диск глас посочва условията на всяко задание. Всеки пише на лист своя отговор и го предава на съседа си. Оттук нататък се развихря дискусия.

Вторият спектакъл е епистоларен и носи название „Sender Unknown“ /Подател – неизвестен/. В сандък има 12 писма, които хората от залата четат последователно. Писали са ги истински личности от Украйна, Сибир Туркменистан и Германия. Във всяко от писмата те постават проблеми, които ги вълнуват – войната в Родината им, дали е добре, че се е разпаднал Съветският съюз, или по-интимни – какво е щастие, защо не може да си намерим подходящ партньор или дори дали е удоволствие да накъсаш на парчета 100-еврова банкнота. Всеки може да каже мнението си по тези проблеми, да подпише петиция или просто да се изсмее.

Последният от този вид спектакли е на една от най-странните сцени на Израел. В дъното й няма декори, а огромно стъкло, през което се виждат морските вълни, защото сградата на центъра „Перес ле шалом“ е на брега на морето. В 18 часа, когото започва спектакълът, слънцето се спуска към морето. В края на интерактивната среща започва залезът – едно наистина вълнуващо и нямо представление!

По принцип, театър „Гешер“, който е в основата на яфенския фестивал, е наречен „Руският“, Той обикновено организира гастроли на необикновени спектакли. Част от тях са носители на приза „Златна маска“, други са сред най-обсъжданите в местните медии. Тази година заради войната в Украйна не можеше да си го позволи. Но даде възможност на театрали – бежанци от Украйна, Русия и Беларус, да се представят пред публиката на Израел със свои спектакли. Знайно е, че при емиграция, освен че човек губи дома и приятелите си, много често жертва професията си. Не е рядкост флейтистка да трябва да се грижи за престарели хора или професор да мете улиците. Затова жестът да се даде възможност, попадайки в нова страна, артисти, музиканти и режисьори да стъпят отново на сцена, е уникален. А публиката подкрепи новодошлите, тълпейки се на техните спектакли, концерти, мюзикъли. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48