На 2 юли преди 246 години Континенталният конгрес на първоначалните 13 колонии в САЩ гласува независимостта от Великобритания. 2 дни по-късно официално е подписана и Декларация за независимост. По това време Съединените щати са страна с едва 2,5 милиона население.
Според историчката Полин Майер на следващата година членовете на Конгреса се досещат за годишнината от гласуваната независимост не на 2-ри, а на 3-ти юли и тъй като са вече закъснели, решават първият празник да бъде на следващия ден, т.е. на 4 юли. Така с фойерверки и тържества е отбелязана първата годишнина от Деня на независимостта на 4 юли 1777 г., денят обаче става официален празник на САЩ едва през 1870 година.
Днес празникът обещава да бъде с обичайните паради, фойерверки и още много забавления. На много места барбекютата ухаят вкусно още от петък. В Укиган, малко градче недалече от Чикаго, в празничния парад вчера се включиха повече от 100 организации, а по-улиците имаше много хора. В Чикаго фойерверки могат да се видят от няколко дни по вечерно време, но кулминацията ще бъде довечера.
Традиционно ненадминат остава обаче спектакълът с фойерверки на 4 юли в Ню Йорк, където над реката Ийст Ривър за 25 минути ще бъдат изстреляни 48 000 фойерверки. Това невероятно светлинно шоу може да се види и от съседните щати Ню Джърси и Кънектикът, а всички останали любопитни могат да го гледат и по телевизията.
Във Филаделфия и Пенсилвания по случай празника организират 16-дневен фестивал с фойерверки, музика и барбекю. В щата Делауеър, в малкото селце Луис, празнуват 4 юли с парад на лодките. В Лос Анджелис, Калифорния, където киното е над всичко, любителите на филмите в празничния ден могат да гледат стари холивудски филми, седнали на тревата на историческото гробище Hollywood Forever.
4 юли разбира се празнуват и далече на север. В Анкъридж, Аляска, традицията за Деня на независимостта включва закуска с пенкейк, бейзболни игри и фойерверки, но за тях се налага да почакат поне до 23.00 часа вечерта. С 19 часа дневна светлина по това време на годината шоуто с фойерверки в Анкъридж няма как да се случи по-рано през деня.
Френският президент Еманюел Макрон, който се намира на държавно посещение в Обединеното кралство направи обръщение към депутатите в двета камари на британския парламент. В нея той засегна пет ключови теми: Брекзит, миграцията, Украйна и сигурността, зависимостта от САЩ и Китай и ситуацията в ивицата Газа. Девет години след референдума за Брекзит,..
Пожар пламна в горски масиви между Рудозем и Мадан, близо до махала Руслан. Огънят е обхванал смесена гора. На място са огнеборци с четири противопожарни автомобила, 15 служители на Горското стопанство и доброволния отряд на Рудозем, който обслужва района с дрон. Още не е ясно точно колко е засегнатата площ. Основната задача на екипите..
Пожарите край Арбанаси се разрастват. В гасенето се включиха два военни хеликоптера и противопожарни автомобили и екипи от половин Северна България. Кметът на Велико Търново Даниел Панов активира системата "БГ Алърт" (BG-ALERT) с предупреждение за населението да избягва придвижване към Арбанаси, местността "Гарга баир" и хижа "Божур"...
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп насочи гнева си към Путин по време на среща с представители на кабинета в Белия дом тази вечер. Тръмп разкри във вторник, че руският му колега Владимир Путин често може да бъде "много любезен", но отбеляза, че това "не означава нищо" по отношение на разрешаването на конфликта в Украйна...
Пожарът в горския фонд край Белово е напълно овладян. Овъглени са 10 декара иглолистна гора. В момента се потушават отделни огнища. В гасенето се включиха пожарникари, горски служители и доброволци от Белово, Велинград и Батак, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "На този етап няма основание за притеснение..
Окръжният съд в Разград постанови мярка за неотклонение "домашен арест" за 19-годишния шофьор, причинил катастрофата, при която преди дни загинаха трима души пред заведение в града, предаде БТА. Това съобщи заместник-окръжният прокурор Радослав Батанов. Той тепърва ще преценява дали да атакува съдебното определение, мотивирано с младата..
Президентът Доналд Тръмп заяви, че ще обяви мито от 50% върху вноса на мед, опитвайки се да стимулира производството в САЩ на метала, който е от решаващо значение за електрическите превозни средства, военното оборудване, електропреносната мрежа и много потребителски стоки, предаде Ройтерс. Той заяви пред репортери на заседание на..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..