"Столицата е оставена без физически контрол през нощта. Само преди дни е имало сериозен конфликт между началника на дежурната част и началника на КАТ заради недостига на патрули, които да контролират движението. Това се знае и от министъра на вътрешните работи, и от началника на столичния КАТ".
Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност.
Според него е налице безхаберие от страна на ръководството:
"Преди три месеца МВР предостави за обществено обсъждане законопроект, който целеше да ограничи възможността системните нарушители да продължават да управляват автомобил. В София има стотици шофьори с над 50 нарушения, но продължават да управляват автомобилите си. Този законопроект беше димка. Не е тайна за министър Рашков, че в КАТ служителите са демотивирани заради конфликтите между ръководството и самия състав".
В предаването "12+3" Милчев попита как институциите носят отговорност:
"В София всяка вечер стават средно около 20 катастрофи, които Пътна полиция покрива. Има бум на катастрофите през нощта, защото няма реален физически контрол... Видеонаблюдението в София е измама, всички водачи я знаят. От години не се плаща поддръжката на софтуера за видеонаблюдението на СДВР и то не може да разпознава регистрационните номера. Видеонаблюдението на Столична община наблюдава трафика и натовареността. Изостанали сме технически, за да управляваме процеса през видеонаблюдение. 90% от нарушенията, които се констатират в София, са само с камерите за скорост. За другите нарушения не се работи - нито за червен светофар, нито за пешеходците, нито за отнемане на предимство. За капак имаме увеличаване на жертвите тази година спрямо миналата - на национално ниво с около 15%. По заповед на началника в София има заповед да не се изнася информация".
Интервюто с Богдан Милчев можете да чуете в звуковия файл.

Всяко мирно споразумение между Москва и Киев трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър след телефонен разговор с германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция Еманюел Макрон и на Украйна Володимир Зеленски. "Те подчертаха тяхната подкрепа за стремежа към мир на президента Тръмп и..
На четири сигнала за наводнени къщи и дворове се е отзовало Аварийното звено в Петрич. Това съобщи секретарят на Община Петрич и ръководител на звеното Кирил Стойков за БТА. Сигналите са за улиците „Воден“ и „Здравец“ в града. Подадени са и над 10 сигнала за наводнени мазета в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“,..
Швейцария предоставя на Кипър близо 11 млн. евро (10 млн. швейцарски франка) помощ за миграционни проекти, според подписаното днес в Никозия рамково споразумение. Кипър е технически готов да стане пълноправен член на Шенген, заяви заместник-министърът по миграцията Николас Йоанидис след срещи в Европейската комисия. Средствата са от втория швейцарски..
13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия, предаде Франс прес. Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен комплекс на палестинската групировка в Южен Ливан. Убити са „13 терористи на "Хамас“, сред които Дживад..
Руският шпионин Ян Марсалек, укриващ се бивш директор на компанията Wirecard и ръководената от него мрежа от български шпиони, които той управляваше във Великобритания, са свързани със схема за пране на пари на стойност милиарди долари, която свързва уличните наркодилъри със санкционирани руски олигарси,твърди „Файненшъл таймс“. Две мрежи за пране на..
Най-малко трима миньори са в неизвестност след срутване в мина в Астурия. Инцидентът се е случил на 1.5 километра от входа на мината. Сигналът за инцидента е подаден около 17 часа местно време. По първоначални данни става въпрос за свличане на земна маса и двама миньори, заклещени на второто ниво на мината. По-късно стана ясно, че още един техен..
Всеки мирен план за Украйна трябва да спазва резолюциите на ООН, подкрепящи териториалната цялост на страната. Това заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в коментар на американския план за прекратяване на войната в Украйна, предаде АФП. "Говорим за нещо, което е в медиите и което не е представено официално от Съединените щати или..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..