Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нелечимата болест на XXI век – зависимостта от интернет

Защо е добре през лятната почивка да помислим и за „дигитален детокс“

Снимка: pixabay.com

В световен мащаб в интернет има 5 милиарда потребители, което представлява 63% от световното население. От тях над 4 милиарда и 600 милиона имат профили в социалните мрежи. Това показват данните към април тази година. Комуникация с целия свят, нови начини за сътрудничество и достъп до информация и идеи – всичко това ни дава световната уеб мрежа. Тя обаче в същото време е и двигател на лъжи и омраза, което е причина Мичъл Бейкър – председател на фондацията „Мозила“ – разработчик на интернет браузъра „Файърфокс“, да я оприличи на „огромно разочарование“:

„Това, което ангажира вниманието на хората, често са обиди, опасности или приток на адреналин, а не толкова уважението, разсъжденията или благоприличието. Онлайн икономическият модел, основан на рекламите, т.нар. „икономика на вниманието“, започва да прилича много на пристрастяване.“


Какви са симптомите на зависимостта към интернет и дигиталните технологии? Най-добре отговорят хората, осъзнали, че имат този проблем. Ето как го описват пожелали анонимност млади хора от САЩ и Бразилия:

„Проблемът с прекомерната употреба на интернет е, че започваш да оставяш настрана останалите аспекти на живота. Появява се отдалеченост от семейството, учението, работата, създава се един порочен кръг.“

„Пристрастен съм към интернет и игрите. На практика това означава, че видеоигрите, уебсайтовете, клиповете в интернет създават проблеми в живота ми и ми пречат да постигна целите си, като да си намеря работа и да водя нормално съществуване. Много пъти мой познати са ме канили да отидем някъде, а аз или не им отговарях или лъжех, че имам планове, а всъщност играех видеоигри.

„Докато бях в средното училище по цяло лято играех World of Warcraft и не исках да правя нищо друго. Играех по 15 часа на ден. Така че това беше пристрастяване. Имало е случаи, при които геймъри са се опитвали да не спират по 24 часа, припадали са, били са приемани в болница, мисля, че имаше и смъртен случай. Геймингът може да е много пристрастяващ.“

Хората, търсещи помощ, са от различни прослойки на обществото – от подрастващи, които играят видеоигри с часове на компютрите си, до възрастни, които губят работни места или дори своите половинки, защото „не се отлепят“ от социалните мрежи.

Когато някой е психически зависим от технологиите изпитва притеснение, тревога и стрес, когато няма смартфон в близост или интернет достъп“, обяснява Ана Лусия Кинг – психолог в института „Изтрий“ в Рио де Жанейро, който предлага безплатен „дигитален детокс“ за пристрастени към интернет. Пристрастеността към компютърни игри е призната за заболяване от Световната здравна организация през 2018 г. Решение, подкрепяно от много психолози, сред които е и Ади Джаф – основател и директор на център за киберпристрастености в Лос Анджелис, който обяснява някои от причините да се стигне до тях:

„Неща като крайна форма на тревожност, депресия, изолация, тормоз и други подобни състояния и ситуации тласкат хората към вредни за здравето стратегии за справяне. Някои от тях посягат към наркотици или алкохол, а други – към игрите в интернет или към порнографията. Чрез тези „отдушници“ те бягат от онова, което им създава неудобство. Когато до тях се прибягва все повече и на тях се разчита във все по-силна степен, постепенно се развива зависимост.“

Доказателство за думите на д-р Джаф откриваме в Афганистан, където, след като талибаните поеха властта миналата година, все повече млади хора търсят облекчение и възможност за общуване с връстници през конкретна видеоигра – PlayerUnknown's Battlegrounds. Ето какво споделят трима студенти:

„Нещата много се промениха. По време на предишното правителство бяхме заети с работа и учене. В момента университетите са затворени и няма работа. И затова се разсейваме със забавления.“

В тази държава се съществува, но не се живее. Това е единственият начин да понесем времето и да общуваме с приятелите си.“

„Положението става все по-сериозно. Повечето момичета си стоят вкъщи, не излизат много. И тази игра е добър начин да се разсейваш от депресията и нищоправенето.

Според д-р Луис Краус – детски и юношески психиатър в университетската болница „Ръш“ в Чикаго причина за притеснение е следният проблем:

Телефоните сами по себе си не вредят. Негативите идват от онова, което се пропуска заради тях – семейните отношения, образование и социалните взаимодействия. Това са неща, които щом веднъж са пренебрегнати и моментът за тях е отминал, е много трудно за децата да могат да ги възстановят. Ако са пропуснати периоди на социално развитие – не може човек да се върне назад във времето и да ги компенсира. А смартфоните допринасят за промяна в социалното развитие на децата.“

В Нидерландия семейство Ман – баща, майка и две дъщери, провеждат експеримент – седем дни без телевизия, компютри и смартфони. Ето какво споделиха те след седмица с изключени екрани:

„Шокиращо е колко често и колко дълго сме пред екраните. Хубаво е без тях, по-спокойно.“

„Чувствах се все едно съм на почивка. Прекарваме повече и по-качествено време заедно. Без екрани има по-голяма вероятност да правим нещо заедно, цялото семейство.“

„По-често играем заедно настолни игри. Преди обикновено родителите ми не искаха, защото бяха онлайн, но сега бяха съгласни.“

Селена Гомес

Въпреки своите над 330 милиона последователи в Инстаграм, 29-годишната американската певица и актриса Селена Гомес не е използвала интернет от почти пет години. Тя участва в подбирането на съдържание за профилите й в социалните мрежи, но не натиска бутона „Публикувай“:

„Не съм влизала в интернет от четири години и половина. Това промени живота ми напълно. По-щастлива съм. Съсредоточавам се по-лесно. Връзките ми с хората около мен са по-здрави. По този начин се чувствам нормално.“

Съвременният начин на живот е обвързан с интернет, който не бива да бъде заклеймяван и отричан, но трябва да се използва по най-ефикасния за ежедневието ни начин, който да ни служи, а не да ни пленява. Компютърните игри, социалните мрежи и приложенията се разработват, вземайки се в предвид психологическите нужди на индивида – те дават цел, обратна връзка, предизвикателства, след които може да се напредне или дори да се постави рекорд, и социално взаимодействие – все неща, които носят на човешкия ум удоволствие и за него изглеждат неустоими.

С технологиите може да се постига напредък, те улесняват живота ни и в същността си имат положително въздействие. Въпросът е в това да ги използваме по предназначение. Не бива да се забравя, че повечето техноджаджи са просто артикули от метал, пластмаса и стъкло. Това са просто предмети, но връзката ни с тях понякога може да се превърне в проводник на проблеми от виртуалния свят към реалния.

Снимки: pixabay.com, pexels.com, unsplash.com, freepik.com

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стрелба в Солун, един човек е убит

Стрелба с една жертва и един ранен на автогара в Солун, където спират автобусите за България. Разчистване на сметки между членове на престъпна организация. Това е първата версия, по която работи гръцката полиция по разследването. Черен джип, вероятно с двама пътници, единият е шофирал, а другият е стрелял по друг автомобил, в който са..

публикувано на 25.02.25 в 16:09

Запрянов: България започва разговори за нови радари

Пренаписване на стратегическите документи заради новата реалност и повече пари за отбрана бяха очертани на годишната конференция на началника на отбраната.  Президентът Румен Радев изрази опасения, че няма да има достатъчно средства за нови проекти. България започва разговори за нови радари, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов...

публикувано на 25.02.25 в 16:03
Роберт Калиняк, министър на отбраната на Словакия

Взрив във военен институт в Братислава, има ранени

Взрив е избухнал тази сутрин в Института за военнотехнически изпитания "Захорие“ в района на Братислава, потвърди пред словашката новинарска агенция ТАСР говорителката на Оперативния център за спешна медицинска помощ Данка Чапакова. "Въз основа на сигнал на спешния телефон, малко след 8:15 часа тази сутрин изпратихме линейки и хеликоптер към..

публикувано на 25.02.25 в 15:31

Валидираха нова пощенска марка: "Китайска Нова година – Година на Дървената змия"

Нова пощенска марка "Китайска Нова година – Година на Дървената змия" беше валидирана от главния изпълнителен директор на "Български пощи" Цветилия Стоилкова и посланика на Китайската народна република в България Дай Цинли.  Изданието представлява една пощенска марка в блок с номинал 1 лев в тираж 3600 броя.  За да се запази интересът към..

публикувано на 25.02.25 в 15:22
Доц. Георги Лозанов

Георги Лозанов: Европа трябва да внимава да не я разпределят на салфетка

Америка е европейски проект по същността си, по-свободен и по-ефективен проект. Той се състои в това да създаваш множество, не по подобие, а на различности . Американското общество създава нация от нации и не по подобието на расата, цвета на кожата и класата, защото тези подобия се извращават в деспотизъм. Така медийният експерт доц...

публикувано на 25.02.25 в 15:01
Любомир Кючуков

Л. Кючуков: Войната трансформира изборното поле. Идеологиите вече не са водещи

"Войната трансформира изборното поле. В момента водещи са не идеологиите, а геополитическото и националното".  Това обясни пред БНР Любомир Кючуков, бивш зам.-министър на външните работи. "Резултатите от изборите в Германия сочат, че има едно доста кризисно обществено съзнание и известно бягство от т.нар. "мейнстрийм". Това е..

публикувано на 25.02.25 в 14:55
Президентите на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и на Франция Еманюел Макрон - Вашингтон, 24 февруари 2025

Макрон ще информира европейските лидери за срещата си с Тръмп на видеоконференция

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща съобщи, че организира видеоконференция на европейските лидери, която ще се проведе утре сутринта. Тя има за цел да подготви извънредното им заседание на 6 март.  На нея президентът на Франция Еманюел Макрон ще запознае колегите си с вчерашната си визита във Вашингтон и разговорите си с..

публикувано на 25.02.25 в 14:22