Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Янкулов: Които и да бъдат избрани, разлика в прокурорската колегия във ВСС няма да има

Андрей Янкулов
Снимка: Личен архив

На 3 октомври би трябвало да встъпи в длъжност новият състав на Висшия съдебен съвет.

"Налице е тенденция на нежелание за ангажиране с тези процеси по-скоро при съдиите. При прокурорите нещата винаги са били в определено русло. Които и да бъдат избрани, особена разлика в това как ще изглежда прокурорската колегия няма да има, пак ще се слуша гласът на големия, силния човек в прокуратурата – главния прокурор."

Това коментира пред БНР Андрей Янкулов, експерт към Антикорупционния фонд и бивш прокурор, след приключилия пряк избор за професионалната квота за следващия състав на ВСС. Политическата квота засега няма изгледи да бъде избрана.

Според Янкулов по време на дебатите във ВСС за отстраняването на Иван Гешев е имало "кръгова отбрана на главния прокурор от всички членове на Висшия съдебен съвет с много малките изключения", което е било напълно очаквано.

"Рискът и този механизъм, който сега се финализира – за независимото разследване на главния прокурор, да бъде съборен от Конституционния съд, е осезаем", смята Андрей Янкулов. По думите му навлизането в спирала на политическа нестабилност ще е причина "нищо от това да не може реално да се придвижи".

Трябва да има по-сериозни глоби, които да се налагат веднага и да бъдат изпълнявани, смята Янкулов относно пътно-транспортните произшествия и усещането за безнаказаност. Според него сегашните санкции се налагат формално и не работят.

"Ако чакаме всичко на наказателна политика, на затвор, на наказания, които се налагат в наказателни процеси, няма да имаме особен успех", прогнозира юристът в анализа си на случая "Семерджиев". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев

Президентът с поздрав към местната власт за Деня на българската община

Президентът Румен Радев поздрави всички кметовете, кметски наместници, общински съветници и служители в общинските администрации, които работят честно за благополучието на своите съграждани и за които развитието на българските градове и населени места е кауза. В Деня на българската община и местното самоуправление Радев посочва, че в дни на..

публикувано на 12.10.25 в 12:53

Засилено полицейско присъствие на изборите за общински съветници в Пазарджик

Частичните избори за общински съветници в Пазарджик протичат при засилено полицейско присъствие. Преди час в ромските квартали на общината пристигна и жандармерия. В полицията  са постъпили сигнали за купуване на гласове, които в момента се проверяват. С организирани автобуси продължават да пристигат наблюдатели от страната, които затрудняват..

публикувано на 12.10.25 в 12:24

Частични избори за кмет в редица села

Частични избори за кмет се провеждат в редица населени места в страната. В софийското село Герман няма сигнали за нарушения. Хората гласуват в 3 секции, смесено - и с хартиени бюлетини, и с машини. Кандидатът за кмет на кметството е само един, издигнат от местна коалиция ГЕРБ-СДС. Спокойно протича изборът на кмет в петричкото село..

публикувано на 12.10.25 в 12:03

И днес доброволци участваха в сметосъбирането в "Люлин" и "Красно село"

Доброволци се включиха и днес в сметосъбирането в "Люлин" и "Красно село". В двата столични района извозването на сметта е затруднено, след като изтекоха договорите с фирмите, ангажирани с тази дейност. "Да свършим работа, от много приказки файда няма", заяви един от доброволците в "Красно село". Надежда Бобчева: Искаме да са..

публикувано на 12.10.25 в 11:52
Асен Василев

Асен Василев: Не трябва и няма нужда да се пипат данъците

Когато стъпваш върху плаващи пясъци и толкова голямо неизпълнение на Бюджет 2025, е много трудно да се направи нормален бюджет за догодина .  Това каза пред БНР председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев, депутат от ПГ на ПП-ДБ, финансов министър в няколко правителствата. "Още когато Бюджет 2025 беше представен и се разглеждаше в НС,..

публикувано на 12.10.25 в 11:37
Киър Стармър

Британският премиер ще присъства на международната среща на върха за мир в Египет

Британският премиер Киър Стармър ще присъства на международна среща на върха за мир в Египет в понеделник, където ще бъде подписан мирният план за Газа, съобщиха от Даунинг стрийт. На срещата в Шарм ел Шейх Киър Стармър ще отдаде "особена почит" на президента на САЩ Доналд Тръмп, се казва изявлението от Даунинг стрийт. Прекратяването на..

публикувано на 12.10.25 в 11:28